Mestá a obce

Okresné mesto Čadca leží v severozápadnej časti Slovenska. Predstavuje vstupnú bránu z Česka a Poľska na Slovensko.

Jedno z najmladších miest sa nachádza na pomedzí Kysuckej vrchoviny a Javorníkov. Je takisto vstupnou bránou do Bystrickej doliny.

Mesto sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska, leží na rozhraní Javorníkov a Kysuckej vrchoviny.

Turzovka je kultúrným a spoločenským centrom Horných Kysúc. Lemuje ju rieka Kysuca a obklopená je vrchmi Beskýd a Javorníkov.

Obec Čierne leží na severozápadnom Slovensku na mieste, kde sa spájajú hranice troch krajín - Poľska, Českej republiky a Slovenska. Z českej strany susedí s obcou Hrčava, z poľskej s obcou Javorzynka.

Obec Klokočov leží v Turzovskej vrchovine medzi Javorníkmi a Moravsko-sliezskymi Beskydami v povodí rieky Predmieranky.

Obec Dlhá nad Kysucou sa nachádza v severozápadnej časti pohoria Javorníkov na pravej strane prítoku rieky Kysuca.

Obec Korňa je situovaná na severozápadnom Slovensku. Leží v Turzovskej vrchovine, zo severozápadu je obklopená pohorím Kysucké Beskydy, zároveň hraničí s Českou republikou.

Obec Ochodnica sa nachádza v Nízkych Javorníkoch v doline na pravej strane rieky Kysuca, rozprestiera sa pozdĺž oboch strán potoka Ochodničanka.

Obec Oščadnica leží na ľavom brehu rieky Kysuca pod masívom Veľkej Rače. Je najväčšou obcou v regióne Kysuce.

Hornokysucká obec Raková je situovaná v údolí rieky Kysuca, konkrétne v lone Turzovskej vrchoviny. Časť jej územia leží na hranici s Českou republikou a sčasti do nej zasahuje i masív Moravskosliezskych Beskýd.

Obec leží juhozápadne od Čadce v údolí rieky Kysuca. Väčšia časť chotára je na ľavom brehu Kysuce a siaha až na moravsko-sliezsku hranicu.

Obec Zákopčie sa nachádza v severovýchodnej časti Javorníkov, konkrétne v pramennej oblasti pravostranných prítokov rieky Kysuca. Rozlohou patrí k jednej z najväčších obcí na Kysuciach.

Obec Zborov nad Bystricou sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska, konkrétne v severovýchodnej oblasti regiónu Kysuce. Leží v bystrickej doline v dolnej časti toku rieky Bystrica na styku Kysuckých beskýd a Kysuckej vrchoviny.