obec kornaObec Korňa je situovaná na severozápadnom Slovensku. Leží v Turzovskej vrchovine, zo severozápadu je obklopená pohorím Kysucké Beskydy, zároveň hraničí s Českou republikou.

História

História obce je spätá s Turzovkou. Korňa bola jej súčasťou od roku 1598 do roku 1954, kedy sa od nej oddelila. Snaha o oddelenie sa zdokumentovala vo viacerých písomnostiach, samostatnou sa obec stala 15. 5. 1954 spojením osád Nižná a Vyšná Korňa.

Historické fotografie Korne


Pamiatky

  • Drevený kostol - Pastoračné centrum Korňa - Kostol vznikol prestavením bývalého súkromného domu v roku 1948. Z turzovského bočného oltára doňho bol prenesený obraz Božského Srdca od J. B. Klemensa. Základný kameň kostola bol posvätený Jánom Pavlom II počas jeho návštevy Slovenska. Veriacim slúžil až do výstavby nového kostola do roku 1994. V súčasnosti slúži kostol ako pastoračné centrum.
  • Veterné mlyny - V obci nájdete nový a starý mlyn. Nový je neďaleko zastávky Jendrísek a je pozoruhodným zobrazením starého veterného mlynu, ktorý je už v zlom technickom stave. K starému mlynu vedie približne 3-kilometrová cesta cez les, nachádza sa v osade u Šulca.
  • Korňanský ropný prameň - Ide o geologickú raritu, pretože tu ľahká ropa voľne a prirodzene vyviera v malom jazierku s priemerom 1,5-2 m. Prírodnou pamiatkou sa stal v roku 1984.
  • Lipy - Tri mohutné stáročné lipy, ktoré má obec aj v erbe nájdete v osade Skotňa. V obci je i lipa na Grúni, ktorej obvod kmeňa je 6 metrov.


Turistika

Pútnické miesto Živčáková

Kaplnka Panny Márie Kráľovnej Pokoja

Na miesto, kde sa v roku 1958 mala lesnému robotníkovi Matúšovi Lašútovi zjaviť Panna Mária začali chodiť veriaci. Kvôli neprestávajúcim návštevám sa Biskupský úrad v Nitre rozhodol na Hore Živčáková postaviť kaplnku Panny Márie Kráľovnej pokoja. Počas celého roka sa v nej slúžia omše, cez jarné a jesenné obdobie sa tu konajú mariánske púte. Popri ceste vedúcej ku kaplnke je množstvo prameňov s vodou, ktorá má údajne liečivé účinky. Veriaci svoju vďaku za uzdravenie vyjadrili ďakovnými tabuľkami, ktoré uvidíte na ceste ku kaplnke.


Kostol Panny Márie Matky Cirkvi

Kostol je postavený na hore Živčákovej. Stavba sa začala v roku 2008 – vtedy bol položený základný kameň a Živčáková bola vyhlásená za mariánske pútnické miesto a miesto motlitby. Kríž, koruna Panny Márie a zvon nového chrámu boli slávnostne posvätené v roku 2011. V roku 2015 bol slávnostne konsekrovaný žilinským biskupom Mons. Tomášom Gálisom. Na tejto udalosti sa zúčastnilo asi 15 000 pútnikov a biskupi zo Slovenska, Čiech a Ukrajiny. Kostolná veža je sprístupnená pre turistov len za priaznivého počasia.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: