Národné kultúrne pamiatky Kysúc

socha palarik rakova

Pomník s bustou Jána Palárika sa nachádza v malom parku v centre obce Raková, konkrétne medzi Obecným úradom Raková a Cirkevnou základnou školou Jána Palárika Raková.

Roľnícky dvor národná kultúrna pamiatka 6

Dve zaujímavé nehnuteľné národné kultúrne pamiatky sa nachádzajú v osade Hlboké, obec Makov. Pamiatky stoja pri modrej turistickej trase a zároveň cyklotrase, ktorá vedie na vrch Beskyd (900 m n. m.) na česko - slovenskom pohraničí. Poďme si ich postupne predstaviť.  

kostol malby

Čo si predstavujte pod slovným spojením nehnuteľná národná kultúrna pamiatka? Veľký nehnuteľný objekt? Mohol by to byť kostol, drevenica, prípadne socha? A čo by ste povedali na nástennú maľbu v kostole ... nie jednu, rovno dve! Na Kysuciach ich máme vďaka talentu slovenského maliara Jozefa Hanulu. Poďme ich spoločne spoznať ...

kastiel radola v

Renesančný kaštieľ sa nachádza v obci Radoľa, neďaleko Kysuckého Nového Mesta. Ako sídlo šľachty bol postavený v 16. storočí, prvýkrát sa písomne spomína v roku 1575.

cadca kostol

Kostol sv. Bartolomeja apoštola v Čadci bol postavený v rokoch 1734 – 1735 v barokovom slohu.

kostol zakopcie

Kostol sv. Jána Krstiteľa stojí v časti obce s názvom „Majer.“ S výstavbou kostola sa začalo v roku 1791, dokončený i vysvätený zároveň bol v roku 1801. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky uvádza dobu vzniku kostola od roku 1790 do 1798.

zvonica lodno

Zvonica v obci Lodno pochádza zo začiatku 19. storočia. Jedná sa o kamenno - murovanú ľudovú stavbu, strechu má pokrytú šindľom. Zvon bol odliaty v roku 1805.

kastiel oscadnica

Kaštieľ Oščadnica dal postaviť gróf Valentin Ballestrem (Valentin von Ballestrem) v rokoch 1910 - 1913. Neoklasicistický, dvojpodlažný objekt slúžil ako letné poľovnícke sídlo.

kostol skalite

Súčasný neskoro barokový a jednoloďový kostol bol postavený v rokoch 1787 až 1793. Niektoré zdroje uvádzajú dokončenie kostola v roku 1794. Objekt je nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1963. V interiéri môžeme obdivovať kazateľnicu a vitrážové okná z roku 1916.

kriz klubina

Kríž s korpusom na podstavci (tiež zaužívaný názov prícestný kríž) z roku 1911 dali zhotoviť Štefan Brandys a Jozef Králik. Kríž je nehnuteľnou národnou kultúrnou pamiatkou od roku 1967 a pozostáva z piatich pamiatkových objektov; podstavec, socha Panny Márie, reliéf č. 1, reliéf č. 2 a kríž s korpusom.

Môže vás zaujať