Seniori na hory

loog turisticky klub seniorovCieľmi potuliek sú zaujímavé, atraktívne, krajinársky hodnotné a väčšinou ľahko dostupné turistické miesta nielen na Kysuciach, ale aj v priľahlých regiónoch, ktoré sa aj s cestovaním hromadnou dopravou zvládnu počas jedného dňa.

Spolok nie je registrovaný ako spoločenská organizácia, nemáme členské preukazy a ani neplatíme žiadne členské príspevky a za člena sa môže považovať (ak chce) každý, kto sa aspoň občas zúčastní týchto potuliek.

Ospravedlňujem sa tým, ktorí pravidelne sledujú seriál Seniori na hory, že sa v ňom, už mesiac neobjavili žiadne príspevky aj keď v skutočnosti chýbajú ako neuverejnené „ len“ troje potulky. Pokúsim sa to dať „do poriadku“, aby som čo najskôr odstránil svoje resty.

Napriek predpovedi „oblievačkového“ počasia si seniori naplánovali pravidelné potulky aj na Veľkonočný pondelok. V Čadci sa nás stretlo 26 a na trasu, zo Svrčinovca do Čierneho cez chaty a Studeničné a Gírová, sme cestovali vlakom.

orava seniori turistika

S cieľom spoznať vzdialenejšie lokality, ako je možné obsiahnúť verejnou dopravou v priebehu jedného dňa, sa vybrali kysuckí seniori na trojdenný pobyt na Oravu.

turistika sutovsky vodopad 019

Vodopády sú jednými z najlákavejších výtvorov prírody. A nútia nás k pohybu, pretože pokiaľ ich chceme vidieť a pokochať sa ich krásou musíme sa vybrať „za nimi“, nakoľko len veľmi málo ich je viditeľných z cesty. Jedným z takých, ku ktorému musíme prejsť 4,5 km, je aj Šútovský vodopád.

seniorske potulky 004

Na činnosť kysuckých turistov seniorov by sa mohlo v trochu pozmenenom význame použiť aj známe porekadlo“ Babka k babce, budú kapce“, ktorého podstatou je šporenie. No nie vo význame šporenia, ale skôr nazbierania, nahromadenia.

turistika martin skanzen 003

Za históriou do skanzenu – Múzea slovenskej dedine v Martine Jahodníckych hájoch nás cestovalo 15. Od našej sprievodkyne dostávame naozaj fundovaný výklad, ktorý môžeme, aj vďaka nášmu veku, konfrontovať s tým, čo nám z detstva utkvelo v pamäti.

turistika liptovsky mikulas 009

Pod pojmom výhľadový vrch si poväčšine takmer automaticky v mysli vybavíme kopec s holým temenom vyčnievajúcim nad okolité kopce. No nemusí to byť vždy tak. Toto si mali možnosť overiť aj turisti seniori, ktorí sa vo štvrtok 2. marca 2023 vybrali na pravidelné týždňové seniorské potulky do Liptovského Mikuláša.

chata kminek turistika 028

Čas od troch kráľov do popolcovej stredy ubehol ako by bičom praskol a máme po fašiangovom období. Kysuckí turisti – seniori pamätali aj na tento moment a v utorok 21. februára 2023 si naplánovali seniorské potulky spojené s „fašiangovou oslavou“.

presov turistika 015

Cieľ týchto potuliek je pre nás tak povediac – od ruky. Cestovanie nám zabralo z Čadce a späť viac ako deväť hodín, ale keď chceme niečo nové spoznať, musíme pre to občas aj niečo obetovať.

turistika polsky tesin 025

Každému nevyhovieš. Keď sa pani zima pripomenula snežením, urobila radosť lyžovania chtivej časti populácie a naproti tomu, ak opomenieme napríklad „cestárov“, nemajú radosť z veľkého snehu ani peší turisti. Romantika sem, romantika tam, ale plahočiť sa vysokým snehom nie je nič moc.

Môže vás zaujať