Seniori na hory

loog turisticky klub seniorovCieľmi potuliek sú zaujímavé, atraktívne, krajinársky hodnotné a väčšinou ľahko dostupné turistické miesta nielen na Kysuciach, ale aj v priľahlých regiónoch, ktoré sa aj s cestovaním hromadnou dopravou zvládnu počas jedného dňa.

Spolok nie je registrovaný ako spoločenská organizácia, nemáme členské preukazy a ani neplatíme žiadne členské príspevky a za člena sa môže považovať (ak chce) každý, kto sa aspoň občas zúčastní týchto potuliek.

Týmto seniorským potulkám (19.1.2023) meníme smer aj cieľ a namiesto poznávania prírodných krás sme sa vybrali na návštevu nášho hlavného mesta. Ich hlavným cieľom bola návšteva výstavy slovenských betlehemov inštalovaná v priestoroch SNM na bratislavskom hrade.

Nie príliš priaznivá predpoveď počasia ovplyvnila výber trasy našich ďalších seniorských potuliek.

Kysuckí turisti seniori zahájili tohtoročnú sériu potuliek v piatok 6. januára 2023 výstupom na Kamenité 834 m (Jantošikov vrch) pri Mikovčákovej rozhľadni.

Koncoročné seniorské potulky bývajú spojené so spoločenským posedením a rekapituláciou končiaceho sa roka. Bolo tomu tak aj tento rok.

Kráľovná Moravsko-sliezskych Beskýd, ako zvyknú titulovať 1.234 m vysokú Lysú horu, je viditeľná, podobne ako dominanta Malej Fatry - Veľký Rozsutec, nielen z takmer všetkých vyšších kopcov na Kysuciach, ale aj z mnohých vrcholov severného Slovenska.

Oblasť chát na Veľkej Rači sme síce už navštívili viac krát, ale v pláne dnešných potuliek sa jej vyhnúť nedalo. Z ranného autobusu vystupujeme na zastávke Oščadnica, Vyšný koniec, ústav do pomerne nevľúdneho rána s očakávanými dažďovými prehánkami. Napriek tomuto očakávaniu sa nás z autobusu vysypalo 21.

V poradí na 31. tohtoročné seniorské potulky sa vo štvrtok 6. októbra 2022 vyberáme do Českej republiky – presnejšie do obce Staré Hamry.

Vysoké Tatry sú, napriek náročnosti terénu a k tomu potrebnej primeranej kondície, magnetom pre turistov každého veku. Ich vábeniu podľahli aj kysuckí turisti seniori, ktorí sa do našich mini veľhôr vybrali začiatkom septembra (6.-9.9.2022).

Dva krát do tej istej rieky nevstúpiš (Heraskleitos, 5. stor. pred Kristom). Pravdivosť tohto výroku sme si overili na seniorských potulkách 30. augusta 2022, keď sme sa vybrali „zopakovať“ si trasu z Vreščovky do poľskej obce Laliky z utorka 16.1.2018.

Pri zvažovaní čo navštíviť v rámci ďalších seniorských potuliek, padla voľba, po zvážení vhodného dopravného spojenia, na poľské pohraničie susediace s obcou Skalité v jej severozápadnom výbežku. Toto rozhodnutie ovplyvnila aj skutočnosť, že túto prihraničnú časť územia poľskej vsi Jaworzynka sme ešte nenavštívili.

Môže vás zaujať