Kysucká hvezdáreň

polotienove zatmenie mesiaca dna 19 09 2016

Dnes 5. mája nastane spln Mesiaca známy aj ako „kvetinový Mesiac“ a sním polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré bude čiastočne viditeľné aj z nášho územia.

hvezdaren knm

Obdobie na konci marca je na Slovensku tradične spojené s verejnou prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii.

nocna obloha pozorovanie

Určite ste už postrehli množstvo článkov o úžasnej tohtoročnej kométe s dlhou dráhou obehu. Dajme si teda veci na pravú mieru a pozrime sa na to aj z druhej strany a teda trošku realistickejšie.

cernan mesiac apollo17

Výprava Apollo 17 zavŕšila americký vesmírny program Apollo a ukončila jednu éru letov na Mesiac s ľudskou posádkou. A hoci to znie neuveriteľne, uplynulo už 50. rokov odkedy sa posledný človek prechádzal po jeho povrchu.

zatmenie slnka 001

Máme za sebou najvýznamnejší astronomický úkaz tohto roka, čiastočné zatmenie Slnka. Včerajšie zatmenie bolo 55. zo série saros 124, ktorá začala 6.3.1049 a skončí 11.5.2347.

pozorovanie oblohy

Prázdniny sú v plnom prúde a letné noci plné hviezd v nás prebúdzajú množstvo predstáv o vesmírnych diaľavách. Našťastie už máme techniku v podobe astronomických ďalekohľadov, ktoré pomôžu zachytiť na oblohe objekty, ktoré by sme ľudským okom nemali šancu uvidieť.

zatmenie mesiaca 1

Pondelkové ráno 16.5.2022 nám v prípade priaznivého počasia spestrí nezvyčajný astronomický úkaz, zatmenie Mesiaca.

zatmenie slnka 2022 1

V roku 2022 budeme môcť pozorovať len dve zatmenia Slnka, a aj to len čiastočné. Prvé čiastočné zatmenie Slnka v roku 2022 nastane 30. apríla a jeho pozorovanie bude obmedzené na nie veľmi populárne cestovateľské destinácie.

rovnodennost

Pozorovaním rovnodenností a slnovratov sa zaoberali aj starí Mayovia, ktorí boli vášnivými astronómami. Vedeli predpovedať zatmenia, slnovraty aj rovnodennosti.

Môže vás zaujať