Kysucká hvezdáreň

Určite ste už postrehli množstvo článkov o úžasnej tohtoročnej kométe s dlhou dráhou obehu. Dajme si teda veci na pravú mieru a pozrime sa na to aj z druhej strany a teda trošku realistickejšie.

Výprava Apollo 17 zavŕšila americký vesmírny program Apollo a ukončila jednu éru letov na Mesiac s ľudskou posádkou. A hoci to znie neuveriteľne, uplynulo už 50. rokov odkedy sa posledný človek prechádzal po jeho povrchu.

Máme za sebou najvýznamnejší astronomický úkaz tohto roka, čiastočné zatmenie Slnka. Včerajšie zatmenie bolo 55. zo série saros 124, ktorá začala 6.3.1049 a skončí 11.5.2347.

Prázdniny sú v plnom prúde a letné noci plné hviezd v nás prebúdzajú množstvo predstáv o vesmírnych diaľavách. Našťastie už máme techniku v podobe astronomických ďalekohľadov, ktoré pomôžu zachytiť na oblohe objekty, ktoré by sme ľudským okom nemali šancu uvidieť.

Pondelkové ráno 16.5.2022 nám v prípade priaznivého počasia spestrí nezvyčajný astronomický úkaz, zatmenie Mesiaca.

V roku 2022 budeme môcť pozorovať len dve zatmenia Slnka, a aj to len čiastočné. Prvé čiastočné zatmenie Slnka v roku 2022 nastane 30. apríla a jeho pozorovanie bude obmedzené na nie veľmi populárne cestovateľské destinácie.

Pozorovaním rovnodenností a slnovratov sa zaoberali aj starí Mayovia, ktorí boli vášnivými astronómami. Vedeli predpovedať zatmenia, slnovraty aj rovnodennosti.

Môže vás zaujať