hvezdaren knmObdobie na konci marca je na Slovensku tradične spojené s verejnou prezentáciou odbornej a popularizačnej práce v astronómii.

Podujatia pripravované astronomickými zariadeniami po celej krajine vychádzajú z dlhoročnej tradície Európskeho dňa planetárií, ktorá bola založená v prvej polovici 90. rokov 20. storočia z iniciatívy pracovníkov planetária v talianskej Brescii. Návštevníci všetkých vekových kategórií tak môžu nahliadnuť do práce astronómov a dozvedieť sa viac z oblasti astronómie či kozmonautiky. Aj keď sú termíny podujatí Dňa hvezdární a planetárií väčšinou spojené s posledným víkendom pred jarnou rovnodennosťou, tento rok sa priaznivci astronómie stretnú až počas posledného marcového víkendu.

Krajská hvezdáreň v Žiline pri tejto príležitosti pripravila pre návštevníkov Dni otvorených dverí na svojich pracoviskách. V sobotu 25.3.2023 je pre návštevníkov prístupné pracovisko Pozorovateľne na Malom diele v Žiline, ktoré môžu navštíviť v čase od 10.00 do 12:00 a v podvečerných hodinách o 18.30 hod.

Deň otvorených dverí v Kysuckej hvezdárni je v nedeľu 26.3.2023

hvezdaren knm2

V nedeľu 26.3.2023 bude pre návštevníkov prístupné pracovisko Kysuckej hvezdárne v Kysuckom Novom Meste, ktoré môžu navštíviť v časoch o 14:00, 15:00 a 19.30 hod. Pre návštevníkov sú pripravené komentované prehliadky pracovísk, oboznámenie s odbornou činnosťou, novinkami zo sveta astronómie, výstava, virtuálna realita, denné či večerné pozorovania oblohy.

Návštevníci večerného programu sa môžu tešiť na pozorovanie Mesiaca, Venuše, Marsu, Veľkej hmloviny v Orióne a mnohých ďalších objektov. Pozorovania sa uskutočnia iba v prípade priaznivého počasia.

Vstup na naše pracoviská je počas týchto dní bezplatný.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: