Kysuce - osady a chotáre

Kysuce sú krajom osád a chotárov. V tom sú jedinečné a krásne zároveň. Chceme aby nás vnímali turisti v tomto duchu a jednotne tvoriť produkty naviazané na túto hlavnú myšlienku. Máme vytipovaných 40-50 osád na celých Kysuciach, ktoré majú svoj príbeh, históriu alebo sú naviazané na zaujímavé turistické ciele. Postupne budeme uverejňovať príbehy jednotlivých osád, ktoré by mohli byť do budúcnosti Vašim cieľom na príjemne strávený čas spoznávaním našich krásnych Kysúc.

 

turkov turzovka

V Javorníckej časti Turzovky, južne od údolia rieky Kysuca, sa rozprestiera miestna časť Turkov.

greguse fotka makov obec

Romantická horská osada tesne pod hrebeňom pohoria sa môže pochváliť objektmi ľudovej architektúry (už chalupársky upravenými), ale aj zaujímavou zvonicou, či umeleckým dielom.

osada slezakovci korna

Pokiaľ sa chcete pokochať krásnou architektúrou dreveníc a zároveň aj najkrajším výhľadom na Beskydy, odporúčame osadu Slezákovci, ktorá je jednou z najvyššie posadených osád Korne.

osada zagrunie cierne

Pri predstavovaní ďalšej osady som sa rozhodol spojiť dve osady do jedného cieľa. Sú to skôr miestne časti a nachádzajú sa nad susediacimi obcami Čierne a Svrčinovec.

osada u krali cadca

Osada U Králi je koncovou stanicou mestskej autobusovej dopravy do Čadečky. Zo všetkých strán je obklopená vrchmi, rozdelenými dolinou Čadečanky a jej ľavostranným prítokom, ktorý do nej ústí práve U Králi.

osada zatoka vysoka nad kysucou

Miestna časť Zátoka je najvzdialenejšou časťou obce z jej centra – na jej koniec je to vyše 10 km.

osada serafinov

Miestna časť obce Skalité Serafínov má zaujímavú históriu z viacerých hľadísk. Bezprostredne susedí s Poľskom.

osada kukolanka rakova

Zaujímavosťou osady Kukoľanka v miestnej časti Korcháň, nachádzajúcej sa na červenej turistickej značke, je nová zvonica z roku 2013, ktorej zvon pochádza z obdobia po prvej svetovej vojne.

osada petrova rakova

Osada Petrová ukrýva dramatický príbeh, ktorý sa odohral na konci 2. svetovej vojny v roku 1945.

u jarosov olesna

Na doline – Osada sa nachádza v druhej samostatnej časti obce Olešná nazvanej Burkov vrch.

Môže vás zaujať