osada serafinovMiestna časť obce Skalité Serafínov má zaujímavú históriu z viacerých hľadísk. Bezprostredne susedí s Poľskom.

V minulosti sa tu nachádzala konečná stanica železničnej stanice Čadca- Serafínov. Veľkou atraktivitou bol aj známy lyžiarsky vlek, či zotavovňa pre železničiarov, z ktorej sa neskôr stala ozdravovňa pre deti s rôznymi zdravotnými poruchami. Jej história siaha až do medzivojnového obdobia. Znamená to, že toto horské prostredie Serafínova malo blahodárny vplyv na zdravie ľudí.

osada serafinov2

O histórii a živote našich predkov, ktorí žili na Serafínove, nám môže vydať svedectvo aj jedna z najstarších chalúp na Serafínove. Po roku 1989 bolo vybudované železničné a cestné spojenie Skalité-Zvardoň a tým boli cez Serafínov spojené dva samostatné európske štáty – Slovensko a Poľsko. Skalité – Serafínov je známe ako cestný a hraničný prechod do Poľska.

osada serafinov

Táto pomerne vysoko položená a vybudovaná oblasť je vhodná na turistiku a cykloturistiku, návštevník tu môže nájsť aj pozostatky bunkrov z druhej svetovej vojny, čo svedčí aj o strategickom význame tohto územia. Zaujímavosťou je dnes nová krížová cesta, ktorú môžeme označiť ako „medzinárodná“, keďže prechádza zo Serafínova do Zwardoňa v Poľsku.

Autor: OCR Kysuce

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: