Články a komentáre

780kysuce

V roku 2024 si Kysuce pripomenú 780. výročie prvej písomnej zmienky o tomto teritóriu.

mapa turzovka2

Za ostatnú dekádu sme v poznaní najstarších dejín Kysúc výrazne pokročili, ale z času na čas sa predsa len objavia ďalšie, dovtedy nepoznané a nevyužité pramene, ktoré jeho úroveň opäť prehĺbia.

nechtik lekarsky

Stále na nám vládne pani Zima. Bylinkári sa už obzerajú po okolitých lúkach, kam sa dá zájsť napríklad na zimné šípky alebo imelo.

caj zihlava

Chrípka. Len chrípka. Také nič a predsa vie poriadne potrápiť. Keď už ju naozaj dostanete, tak je každá rada drahá. Bylinkové čaje nie sú drahé. Nevyliečia chrípku hneď, nie sú zázračný prútik. Ale rozhodne uľahčia jej priebeh, zrýchlia uzdravenie a napomáhajú rekonvalescencii.

japa cokoladovna

Na jeseň 1945 v Čadci vznikla továreň na výrobu čokolády a cukroviniek s názvom JA‐PA.

lokalita kamenna

Zborov nad Bystricou aj Klubina sú susedné kysucké obce, ktoré sa sformovali v prvej polovici 17. storočia na území Strečnianskeho panstva. Ich susedské vzťahy narušilo koncom 17. storočia vyčlenenie Tepličianskeho panstva z územia Strečnianskeho.

medovka caj

Už sa to blíži. A tentokrát mám na mysli už tie očakávané Vianoce. Predtým ale máme krásne obdobie stíšenia sa a prežívania príchodu - advent. Tú tichú, magickú atmosféru nám pomôžu navodiť a spríjemniť bylinky.

pecat cadca

Mená osôb na čele obcí, ktoré zapĺňali svojimi životmi tento priestor by mohli zostať navždy zabudnuté, avšak vďaka pedantnosti panských úradníkov sa nám z prvej polovice 19. storočia z okolia Čadce zachovali sumáre zvolených richtárov, ktoré boli v niektorých prípadoch doplnené aj o podrobnosti o počte hlasov pre jednotlivých kandidátov či iné detaily.

cadca historia

Aj keď bola Čadca v prvej polovici 19. storočia už nejaký čas mestečkom, tak voľby jej obecného predstavenstva prebiehali obdobne ako v susedných obciach.

salvia

Tak už je to tu. Nemyslím blížiace sa Vianoce, ale respiračné choroby. Stokrát omieľaná rada, že prevencia je lepšia, je stále platná. Preto som vám pripravila bylinkové typy na prevenciu, ale aj rady ako zmierniť a urýchliť priebeh chrípky, keď už náhodou prepukne.

nemecke vojska

Po vypuknutí Slovenského národného povstania, počas jeho priebehu a po jeho potlačení sa zo Slovenskej republiky, pôvodne nemeckého spojenca a vazala, stal postupne okupovaný štát.

drotari historia zakopcie

Obec Zákopčie od 2. polovice 19. storočia patrila k tým kysuckým obciam, odkiaľ za prácou odchádzalo najväčšie množstvo drotárov.

myto cadca 001

Krčma a neskôr hostinec Mýto bolo vždy centrom spoločenského života v osade a následne po povýšení mestečku Čadca.

kostol zborov stavba 009

Marec je mesiacom, ktorý určite so sebou neprináša čulý pracovný ruch na stavbách a to najmä na Kysuciach, kde je väčšia časť roka typická chladným počasím.

skrizelne

Príbeh, ktorý si dnes rozpovieme sa odohral na prelome rokov 1785 a 1786 v Starej Bystrici.

010 1968 kysuce

Demokratizačný proces československej spoločnosti bol surovo potlačený vpádom vojsk Varšavskej zmluvy a patrí k najvýznamnejším momentom našich moderných dejín.

palarikova ulica cadca

V podobne slávnostnom duchu, ako v Kysuckom Novom Meste, sa oslavy jubilejného roku niesli i v susednej Čadci.

strajk pila

Veľká hospodárska kríza predstavovala obrovský dopad na hospodárstvo Československa. Obzvlášť tvrdo zasiahla slabo rozvinuté regióny republiky (medzi inými aj Kysuce).

zbojnici vychylovka

Príbeh zbojníkov z Bystričiek, ako počiatkom 18. storočia volali Vychylovku v Bystrickej doline na Kysuciach, je spojený s dňom 17. máj 1719, kedy sa viacerí tamojší muži z nejakej príčiny rozhodli obohatiť sa prepadnutím gazdu Mateja Ušáka alias Branliaka v dedine Slanici na Orave.

erb ca kostol

Erby sú ako súčasť kultúrneho dedičstva nepochybne zaujímavým predmetom vedeckého skúmania.

bakosova historia kysuce

Málo známa a trochu neprávom zabudnutá postava z dejín Kysúc a okolia Žiliny. Zuzana Bakošová pochádzala zo starého rodu Bakoš – Osgyáni (Oždiansky) z Gemerskej župy.

vystavba kostol zborov 5

Komunistická strana – verzus stavebné povolenie. Normalizácia, ktorá nastala v Československu v rokoch 1969 – 1971 zmenila pomery, život i bežné situácie.

lubovnik bodkovany

Svätojánska noc má veľkú moc. A veru má. Obracia slnko. To nič iné nedokáže.

Počas horúceho dňa 19. júla roku 1748 sa v obci Stará Bystrica odohral súd, ktorému predsedal úradník Trenčianskej stolice Mikuláš Záhorak a asistoval prísediaci Pavol Akay.

dom rekonstrukcia

Perla je už storočia považovaná za symbol niečoho vzácneho, obdivuhodného a cenného. Stratenou perlou baróna Poppera a grófa Ballestrema bude v prenesenom význame historická budova nachádzajúca sa v Čadci.

Akékoľvek zachytenie regiónu Kysúc z minulosti je vždy veľmi zaujímavým čítaním, z ktorého sa dá čerpať množstvo cenných poznatkov. Jeden taký z konca 19. storočia spracoval Alojz Július Lovčáni, ktorý bol slovenský geograf, národopisec, člen piaristického rádu.

narodenie obycaje kysuce

Po stáročia boli na Kysuciach ľudia odkázaní sami na seba a dobové praktické i magické úkony na zabezpečenie pôrodu.

Je obdobie, keď sa košíky bylinkárov plnia nežnými farebnými kvietkami prvosienky, podbeľu, pľúcnika, ale aj ostrými listami žihľavy, púpav alebo brezy.

kostol zborov nad bystricou veza

Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou nazývaný aj Kysucká Sixtínska kaplnka oslávi v tomto roku 50. výročie svojej posviacky.

povoden knm

V medzivojnovom období Kysuce neobchádzali ani nepriaznivé udalosti. Život miestnym obyvateľom najčastejšie komplikovali rozličné prírodné pohromy a výčiny počasia opakujúce sa takmer so železnou pravidelnosťou.

kostol vysoka pamatna listina

Obec Vysoká patrila pôvodne do farnosti Turzovka. V roku 1768 tu bol postavený filiálny kostol sv. Matúša apoštola a o štyri roky neskôr zriadená samostatná farnosť.

ruske koleso kysuce

Skvelá správa pre náš región. Prichádza investícia, ktorá dostane Kysuce na mapu najväčších svetových atrakcií!

zdravotnicko knm historia

Zdravotníctvo vo všeobecnosti v každej spoločnosti vo veľkej miere ovplyvňuje celkovú kvalitu a úroveň života. V tejto oblasti však situácia v medzivojnovom období na Kysuciach nebola príliš priaznivá.

orloj slovensky casostroj

Takýto nález sa podarí raz za desaťročie! Slovensko je odteraz bohatšie o ďalší technický unikát. Bádatelia z Kysúc objavili niečo, čo sa môže zapísať do našej histórie.

priehrada nova bystrica

Autormi knihy Stratení v horách sú Miloš Jesenský a Robert K. Leśniakiewicz, je o výprave za temnými tajomstvami Tatier a Babej hory. Dej sa odohráva aj na Kysuciach. V kníhkupectvách je už dostupná, prinášame úryvok z nej.

vysviacka kostol zborov 1

Kostol Nepoškvrneného Počatia Panny Márie v Zborove nad Bystricou nazývaný aj Kysucká Sixtínska kaplnka oslávi v tomto roku 50. výročie svojej posviacky.

kysucke nove mesto historia

Rok 1928 bol v Československu výnimočný. Celý sa niesol v znamení osláv významného jubilea. Spoločnosť si pripomenula významné výročie – 10 rokov existencie spoločného štátu Čechov a Slovákov.

kysucke nove mesto centrum historia

Po skončení prvej svetovej vojny vstúpili Kysuce do novej éry. Nový štát a jeho demokratický režim vytvoril dovtedy nebývalé možnosti pre rozvoj mnohých predtým potlačovaných sfér spoločenského života.

vydymovanie bylinkami

Keď sa povie liečenie bylinkami, tak si väčšina z nás predstaví bylinkový čaj, v lepšom prípade tinktúru alebo bylinkovú masť. Do repertoára bylinkára patria aj mnohé iné praktiky. Jedným z nich je vydymovanie.

oslavy decenium zraz sokol kysucke nove mesto

Okrem občianskych slobôd priniesol rok 1918 a s ním spojený vznik Československa obyvateľom Kysúc i nebývalý rozvoj kultúrneho a národného života.

kysucko oravska zeleznica zamestnanci historia

Neoddeliteľnou a nevyhnutnou súčasťou prevádzky jednotlivých lesných železníc na území Slovenska boli ich zamestnanci.

oscadnica vatikan velvyslanec navsteva v

V priebehu histórie navštívilo Kysuce viacero významných osobností slovenských, ako i svetových dejín, pôsobiacich v rôznorodých oblastiach.

zborov vojensky bunker 1

Opevnenia sa na území okresu Kysucké Nové Mesto stavali ešte pred druhou svetovou vojnou.

zakopcie skola fara historia

Prečítajte si 2. časť príspevku Alojza Kontrika o drotároch z obce Zákopčie.

budovanie lesnej zeleznice oscadnica chmura

Výstavba lesnej železnice sa uskutočnila podľa plánov a stala sa súčasťou rázu okolitej krajiny Bystrickej doliny.

dusicky

Pred pár týždňami sme otvorili tému Dušičiek bez plastu. Do diskusie sa zapojilo veľa ľudí. K častým negatívnym reakciám patrilo, že okrem plastu nie je čo kúpiť, alebo že u nás živé kvety rýchlo zmrznú.

zse cadca

Rád by som sa venoval Zákazníckemu centru Stredoslovenskej energetiky, a .s. v našom okresnom meste Čadca.

doprava na kysuciach

Žilinský kraj a Kysuce majú potenciál a priestor pre zlepšenie kvality života. Je dôležité, aby dobrý smer rozvoja bol zachovaný. O to sa budú musieť zasadiť poslanci krajského zastupiteľstva.

dusicky kytice

Blíži sa nám krásno – smutný sviatok Pamiatka zosnulých, kedy v mysliach zaletíme ku našim blízkym, ktorí už odišli.

kysuce rra

Riaditeľka Marta Sláviková píše o oblasti zámeru práce RRA Kysuce a jej histórii.

zatva na kysuciach1

V záverečnej časti seriálu o poľných prácach píše Mgr. Pavol Markech aj o nezanedbateľnej úlohe žien pri žatve či dožinkovom venci.

zatva kysuce historia1

V 2. časti príspevku opisuje etnológ Mgr. Pavol Markech začiatky poľného hospodárenia a archaické zvyky v čase žatvy.

pestovanie obilia kysuce

Etnológ Mgr. Pavol Markech píše o vývoji a zložitosti pestovania obilia na Kysuciach.

kriminalita kysuce 1

Kriminalita sa v minulosti pochopiteľne nevyhýbala ani Kysuciam.

narodenie dietata kysuce obycaje

S narodením dieťaťa sa ešte v prvej polovici 20. storočia viazalo mnoho úkonov a povier.

med kysuce

Od medu, úľov, vosku až po medovinu. Odolali by ste kaši poliatej sladkým medom s čerstvo natrhaným lesným ovocím? Veru, už naši predkovia vedeli, čo je chutné a zdravé!

cierne kronika

Významné historické udalosti a zlomy sa niekedy v dejinách spájajú s rôznymi nevšednými úkazmi. Ich svedkovia im nezriedka pripisujú symbolický význam.

socha panna maria vychylovka

Historik Marián Liščák pripravil zaujímavý príspevok o tejto soche.

udolie colca 001

Mirka Murčová so svojou partiou nedávno vycestovali do ďalekého Peru. Prečítajte si tretiu časť cestopisu, z tejto pre nás exotickej krajiny.

nemecky bunker

Stavebné práce na fortifikácii finišovali najmä od prvých mesiacov roku 1945, keď Červená armáda začala v zrýchlenom tempe postupovať z východného Slovenska smerom na západ.

protitankove zatarasy

Súčasťou každodenného života obyvateľov Kysúc sa v závere druhej svetovej vojny stali i rozsiahle opevňovacie práce realizované v niektorých častiach regiónu.

obrazce nazca 1

Mirka Murčová so svojou partiou nedávno vycestovali do ďalekého Peru. Prečítajte si druhú časť cestopisu, z tejto pre nás exotickej krajiny.

oaza

Mirka Murčová so svojou partiou nedávno vycestovali do ďalekého Peru. Prečítajte si pútavý cestopis z tejto pre nás exotickej krajiny.

kaplnka u sudov nova bystrica

Dnes si priblížime ďalší zaujímavý stavebný objekt, ktorý sa nachádza na území Novej Bystrice a jeho význam nám doteraz nebol známy.

lesne hospodarstvo bystricka dolina

Územie Bystrickej doliny bolo tak ako dnes aj v minulosti výrazne zamerané na lesné hospodárstvo.

okres kysucke nove mesto historia

V roku 1872 vznikol slúžnovský okres Kysucké Nové Mesto.

pestovanie zemiaky kysuce

O pestovavní v Novej Bystrici píše historik Marián Liščák.

socha nepomucky nova bystrica

Socha sa  nachádza pred dnešným kostolom sv. Jána Krstiteľa. Prečítajte si, kto bol Ján Nepomucký.

vojaci padli zssr

2. časť príspevku Mária Janíka o Kysučanoch, ktorí zostali pochovaní v sovietskej zemi.

fasiangy tradicie

Fašiangy boli odjakživa symbolom radosti, veselosti a hojnosti.

pute kysucania

„Ukáž Slovákovi zástavu, prevedieš ho na kraj sveta,“ písalo sa v zborníku Katolícke Slovensko z roku 1933 v súvislosti s pútnickými aktivitami Slovákov.

osada harvelka

Kysuce sú horský región, ktorý v dejinách skrýva zaujímavé osudy ľudí, žijúcich v zložitých podmienkach.

kysucka grada dobrovolnici

Medzi zlomovými udalosťami jesene roku 1918 a nasledujúcich mesiacov, zohráva výnimočnú rolu tzv. Kysucká garda.

vianoce kysuce 4

Malebné Kysuce sú krásne a rôznorodé. Aj keď sa mnoho vianočných zvykov šírilo celým Slovenskom, niektoré sa viazali výhradne k nim.

kniha jan podmanicky

Tento týždeň vyšla Jánovi Podmanickému nová kniha. Je to jeho štvrtý knižný počin a môžem povedať, že knihu som prečítal „na jeden hlt“

kysucke nove mesto namestie socha

Mário Janík píše o živote svätého Jána Nepomuckého.

lucie zvyky

Sviatok svätej Lucie sa na Kysuciach spájal s obchôdzkami maskovaných žien s postavou Lucie.

poziar ilustracne

Menej známu kapitolu z dejín Kysucko-oravskej lesnej železnice opisuje historik Martin Turóci.

obec cierne historia

Historik Marián Liščák píše o období, kedy Čierne stálo na prahu modernej doby.

skalite medzivojnove obdobie

O Skalitom na prahu modernej doby píše historik Marián Liščák.

nehoda kamion

Náš čitateľ Juraj nám poslal postreh o tom, ako vodičom spôsobuje problémy zle viditeľný betónový rozdeľovač.

foto cadca historicke

Pozrite si druhú časť nášho porovnania dávnej a súčasnej podoby budov v Čadci.

foto cadca historia

Čadca sa v priebehu rokov až neuveriteľne zmenila. Pozrite si zaujímavé zábery historických budov a ich dnešnú podobu.

koren pupava

Zbierací bylinkový kalendár sa značne spomalil. Ale bylinkár nemá prázdniny a už rozhodne nie v tom to jesennom čase.

oscadnica mapa historia m

Popri Čadci a Rosine bola Oščadnica významným správnym centrom panstva.

svrcinovec historia

Obec Svrčinovec mala vždy vďaka svojej polohe strategický význam.

ludova architektura kysuce 013

Prečítajte si príspevok o jedinečnosti kysuckej architektúry a krajinnom ráze regiónu.

drevo vyvoz cadca

V druhej časti opisuje historik Martin Turóci, ako postavenie Košicko-bohumínskej železnice ovplyvnilo rozvoj Kysúc.

cadca historia kosicko bohuminska zeleznica

Historik Martin Turóci o Košicko-bohumínskej železnici a jej prínose pre rozvoj Kysúc.

sipky plody

Jeseň, najpokojnejšia časť roka. Treba ísť na lúky a vychutnať si ten božský zázrak ticha prírody. Ale bylinkári majú stále na pilno.

cintorin lipovec

Mário Janík pripravil príspevok o Kysučanoch, ktorí zostali pochovaní v sovietskej zemi.

nalez minci horny vadicov

Mince, ktoré sa našli v Hornom Vadičove patria k mimoriadne cenným pamiatkam regiónu.

uhorsko vystahovalectvo

Aké boli príčiny vysťahovalectva obyvateľov Kysúc do juhovýchodného Uhorska?

cakanka obycajna

V auguste máme opäť možnosť si nazbierať bylinky. Marta Sláviková píše, o ktoré ide.

cadca 1871 historia 1

Vznik najstarších fotografií Čadce bol spojený so zámerom zdokumentovať výstavbu košicko-bohumínskej železnice.

dejiny masiarstvo

V záverečnej časti seriálu o dejinách mäsiarstva na Kysuciach sa dozviete s akými radosťami či starosťami sa mäsiari stretávali.

povoden kysuce

Pravdepodobne najničivejšiu povodeň 20. storočia zažili Kysuce začiatkom augusta roku 1925.

harvela oselnica 1

Dnes je územie bývalej obce Harvelka súčasťou vodného diela Novej Bystrica a len málokoho by napadlo, akým „horúcim“ bolo pred takmer tristo rokmi.

nechtik mast

Leto je už plnom prúde. O tom, aké bylinky si môžete nazbierať v júli na lúkach píše naša bylinkárka Marta Sláviková.

sekac

V ďalšom príspevku z nášho seriálu o histórii mäsiarstva sa dozviete Ako vyzeral každodenný život mäsiarskych majstrov a ich podniku.

masiar historia

Ktoré kroky boli potrebné k tomu, aby sa človek mohol stať mäsiarom? Prečítajte si tretiu časť nášho seriálu o histórii mäsiarstva v našom regióne.

masiarstvo cadca historia

V druhej časti histórie mäsiarstva si môžete prečítať o niekoľkých významných kysuckých mäsiaroch pôsobiacich v medzivojnovom období.

masiarstvo dejiny kysuce

Aké boli začiatky mäsiarstva v našom regióne? Prečítajte si prvú časť seriálu, ktorý pripravil historik Martin Turóci.

baza cierna pouzitie

Jún predstavuje najdôležitejší mesiac pre bylinkára. Prečítajte si, aké bylinky si môžete v tomto mesiaci nazbierať.

alchemilka zber

Alchemilka, jahodník, lopúch či materina dúška. Bylinkár už má v druhej polovici mája veľký výber.

socha klubina kuricovci

Prečítajte si zaujímavosti o jednotlivých sochách, ktorých autormi sú Kuricovci.

sochy kuricovci kysuce

Sochy Kuricovcov ste už isto videli. Prečítajte si viac o tvorcoch týchto diel.

zaver vojny kysuce

Ako prebiehali posledné boje, ktoré definitívne ukončili vojnu v regióne Kysúc? Prečítajte si príspevok Martina Turóciho.

koniec vojny stara bystrica

V príspevku sa dozviete, ako prebiehali boje v Starej Bystrici v posledných mesiacoch 2. svetovej vojny.

semetesska tragedia

Martin Turóci o tragédii, ktorá sa zapísala do dejín nášho regiónu.

fusekov dom historia

Fusekov dom v KNM má bohatú históriu. Prečítajte si príspevok Danky Majerčíkovej.

vojna skalitska dolina

O oslobodení Skalitého, Čierneho, Svrčinovca a ďalších obciach západných Kysúc píše historik Martin Turóci.

bylinky zber maj

Máj je nielen lásky čas, ale aj čas zberu množstva liečivých rastlín. O bylinkách, ktoré si teraz môžete nazbierať píše Marta Sláviková.

kysuce koniec 2 svetovej vojny

Historik Martin Turóci opisuje priebeh oslobodenia Kysúc a ťažké boje o Bystrickú dolinu.

lykozrut kysuce 2

Ako sa starať o smrekový les a predísť lykožrútovej kalamite? Prečítajte si názor Ing. Pavla Šutého.

cadca historia drevokupectvo

Na prelome 19. a 20. storočia bola Čadca významným strediskom obchodu s drevom.

cadca elektrina v

Pozrime sa na históriu elektrifikácie Čadce a okolia. Článok pripravil Ing. arch. Radoslav Stráňava.

zihlava

Už sa to rozbehlo skoro na plno. Príroda sa už viditeľne prebudila a prebudil sa aj kysucký bylinkár.

mohylovy hrob

Koscelisko v katastri obce Radoľa je mimoriadne zaujímavým miestom. Prečítajte si, prečo je významné z hľadiska poznávania našej histórie.

mestsky dom cadca

Tomás Adamčík opisuje situáciu v Čadci a na Kysuciach v 1. tretine 20. storočia.

medvedi cesnak

Príchod jari prinesie aj na Kysuce nielen oteplenie, ale aj dlhšie dni. Práve dĺžka denného svetla je rozhodujúca pre klíčenie a pučanie rastliniek.

mudr halek

Dom v ktorom zrejme býval MUDr. Hálek dnes už nestojí. Prečítajte si o osude nielen domu, ale aj o pôsobení tohto lekára na Kysuciach.

zborov nad bystricou historicke fotky 003

Historik Marián Liščák o Zborove na prelome 18. a 19. storočia.

podprsenka1880

Histórii nášho regiónu sa venujeme veľmi často. Občas sa ale nájde niečo, čo doslova vyrazí dych. Kysuckí bádatelia zaznamenali obrovský objav, ktorý môže prepísať históriu.

caj pupava

Pre naštartovanie nášho tela na jarné slnečné mesiace môžeme skúsiť pitie bylinkových detoxikačných čajov.

smrekove vyhonky

V marci môžu bylinkári začať so zberom v prírode.

socha panna maria knm

Pri nedávnej rekonštrukcii meštianskeho domu dostala nový šat aj soška Panny Márie.

mestiansky dom kysucke nove mesto

Prečítajte si históriu meštianskeho domu a priebeh rekonštrukcie.

vizualny smog 004

Viac bolo popísané, ako vyriešené. Xénia Šurhaňáková píše o dlhodobom probléme Čadce, ktorým je vizuálny smog.

zakopcie historia

O dejinách Zákopčia na prelome 18. a 19. storočia píše historik Marián Liščák.

rakova historia

Historik Marián Liščák o obci, ktorá aj v minulosti patrila medzi tie s najvyšším počtom obyvateľov.

pltnictvo

O pltníctve na Kysuciach píše historik Marián Liščák.

zbojnici kysuce

O zbojníkoch a ich vplyve na život na Kysuciach píše historik Marián Liščák.

husari 1850

Ako prebiehali verbovačky v kysuckých dedinách? Prečítajte si zaujímavý príspevok historika Mariána Liščáka.

dom 13 cadca 002

Dom č. 13 je ukážkou správnej historickej rekonštrukcie.

hotel politzer 003

Objekt, ktorý si aspoň čiastočne zachoval svoj historický vzhľad architektonickú hodnotu.

javorinska veza

Históriu veže, ktorá sa týčila na vrchu Javorina približuje Marián Liščák.

kaplnka nova bystrica

Chátrajúca kaplnka sa dočkala záchrany. Prečítajte si príbeh kaplnky v Novej Bystrici.

hotel reich cadca 2

Hotel Reich, dnešná Tatra Inn, má zachovaný svoj historický charakter.

hirschov dom cadca1

Budova, ktorá je dnes takmer na nepoznanie. O Hirschovom dome píše historik Martin Turóci.

hotel klappholz cadca

Dnes je hotel Klappholz známy ako reštaurácia Beskyd. Martin Turóci približuje jeho históriu.

pilenie zborov nad bystricou

Ťažba dreva bola jedným z najstrategickejších odvetví v Bystrickej doline. Viac v článku historika Mariána Liščáka.

historicke fotografie krasno nad kysucou 061

O významných osobách, miestach a udalostiach v Krásne na konci 18. a prvej polovici 19. storočia.

nosenie rusko

Kto dnes nečítal aspoň jeden článok o Covide, tak dnes nečítal.

synagoga cadca

Viete, kde sa v Čadci nachádzala synagóga? V článku od Martina Turóciho sa dozviete jej príbeh.

madayov dom cadca

Zaujímavý a honosný čadčiansky dom. O osude Madayovho domu píše historik Martin Turóci.

mlyn skanzen vychylovka

Ako sa mlynárske remeslo dostalo do Bystrickej doliny? Marián Liščák píše o histórii tohto remesla.

lackov dom cadca

Svojim majestátnym vzhľadom dominoval čadčianskemu centru. Prečítajte si o Lackovom dome.

cadca stara fara

Fara, ktorá zohrávala dôležitú úlohu počas revolučných rokov 1848 – 1849. Martin Turóci približuje ďalšiu významnú budovu v histórii Čadce.

hostinec brauner cadca

Historická budova, ktorú už nikdy neuvidíme. Martin Turóci píše o hostinci Brauner.

cadca dejiny

Chcete spoznať históriu významných budov v Čadci? Historik Martin Turóci pripravil seriál, ktorý dokumentuje osudy viacerých čadčianskych stavieb.

covid testovanie obce

Testovanie sme zvládli, bolo počuť mnoho vďaky od zdravotníkov po hasičov, policajtov... Patrí sa ale poďakovať ešte jedným - pánom starostom.

palarikov dom

Od myšlienky o výstavbe po nešťastný záver. Mgr. Martin Turóci, PhD. približuje históriu Palárikovho domu.

palarikov dom

"Určite bude každý Čadčan rád, keď sa s týmto problémom v Čadci konečne vysporiadame." Autorský príspevok Vlada Malíka o budúcnosti Palárikovho domu.

zvl kysucke nove mesto

Dušana Šinalová píše o histórii významného závodu na Kysuciach.

cadca 19 storocie

Mestečko Čadca žilo v prvej polovici 19. storočia vlastným kolobehom života. Marián Liščák píše o zaujímavej etape v histórii mesta.

ovciarstvo kysuce

Záverečná časť seriálu opisuje odkaz a význam valašskej kolonizácie.

semafor

O nezodpovedných vodičoch a každodenných situáciách na kysuckých križovatkách.

hostinec

O remesle, ktoré patrí medzi najstaršie zaznamenané profesie.

zbojnici

Viete, kto boli portáši a akú zohrávali rolu? Prečítajte si ďalšiu časť seriálu, tentokrát o portášstve.

zidovska komunita

V Bystrickej doline žila židovská komunita viac ako dvesto rokov. Obec si chce uctiť aj ich pamiatku, pred niekoľkými rokmi pripravili projekt na obnovu židovského cintorína.

zelezo

Viete, že v Klubine bola skláreň a v Starej Bystrici sa vyrábala železná ruda? Článok o neobyčajnom podnikateľskom duchu Jozefa Windischgrätza, aj jeho menej slávnom konci

ovce1

Ďalšia časť ozrejmuje, aký hospodársky prínos mala valašská kolonizácia pre skúmaný región.

kysuce 1968

Pozitívne zmeny v roku 1968 prerušil vpád vojsk Varšavskej zmluvy. Prečítajte si článok od Mgr. Martina Turóciho, PhD. ktorý popisuje túto dobu.

valasske vojvodstva

Tretia časť približuje valašské vojvodstvá a valašských vojvodov.

sance mapa

Názvom Jablunkovské šance označujme unikátny pevnostný komplex vybudovaný v minulosti na obranu Jablunkovského priesmyku.

valasi

Druhá časť ozrejmuje valašské právo a prvé obce, ktoré boli na ňom založené.

vlakova lupez

Na železničnej trati Košicko-bohumínskej železnice medzi stanicami Čadca a Mosty u Jablunkova došlo k železničnej lúpeži 31. januára 1914.

salasnictvo

V prvej časti o histórii valachov na Kysuciach sa dozviete o ich príchode.

pivo kysuce2

Pivo patrí k najstarším známym nápojom ľudstva. Pilo sa už v starovekej Mezopotámii. Aj Kysuce majú svoju pivovarnícku tradíciu

busta frantisek jozef

Na križovatke dnešnej Palárikovej a Hornej ulice bola za čias Rakúsko-Uhorskej monarchie busta cisára Františka Jozefa I.

podnik tatra cadca

Dejiny strojárskeho podniku Tatra Čadca. Autorom článku je historik Mgr. Martin Turóci, PhD.

marta slavikova

RRA Kysuce i ostatné regionálne rozvojové agentúry ponúkajú skúsenosti a spätnú väzbu.

siroty kysuce feudalizmus

Prečítajte si článok Mariána Liščáka o životoch sirôt na Kysuciach na konci feudalizmu.

Môže vás zaujať