Roľnícky dvor národná kultúrna pamiatka 6Dve zaujímavé nehnuteľné národné kultúrne pamiatky sa nachádzajú v osade Hlboké, obec Makov. Pamiatky stoja pri modrej turistickej trase a zároveň cyklotrase, ktorá vedie na vrch Beskyd (900 m n. m.) na česko - slovenskom pohraničí. Poďme si ich postupne predstaviť.  

Dvor roľnícky

Roľnícky dvor (tiež zaužívaný názov roľnícka usadlosť) je zapísaný v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Pamiatku tvoria dva pamiatkové objekty; ľudový dom (dispozícia trojdielna, trojpriestorová) a stodola s maštaľou (dispozícia dvojdielna, dvojpriestorová). Jedná sa pamiatky ľudového staviteľstva s pôdorysom v tvare obdĺžnika. Vznik roľníckeho dvora sa datuje do 19. storočia. Za pamiatky boli ľudový dom a stodola s  maštaľou vyhlásené dňa 25. 03. 1977 a v súčasnosti sa nachádzajú v dobrom technickom stave, využívané sú rekreačne. Nájdeme ich pod súpisným číslom 4072.GPS lokality: 49.391106, 18.448588.  
Zdroj informácií: www.pamiatky.sk


Pivnica na zemiaky

Pivnica je zapísaná v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok Slovenskej republiky. Pivnica predstavuje objekt ľudového staviteľstva z konca 19. storočia. Dispozične sa jedná o dvojpriestorový objekt s pôdorysom v tvare obdĺžnika. Už podľa názvu pamiatky je zrejmé, že pivnica slúžila na skladovanie zemiakov a iného. Pivnica bola za nehnuteľnú národnú kultúrnu pamiatku vyhlásená dňa 25. 03. 1977.

GPS lokality: 49.391223, 18.446844.  
Zdroj informácií: www.pamiatky.sk

Webové sídlo: kysuckoukrajinou.sk
Facebook: www.facebook.com
YouTube kanál: Kysuckou_krajinou

 

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: