kastiel radola vRenesančný kaštieľ sa nachádza v obci Radoľa, neďaleko Kysuckého Nového Mesta. Ako sídlo šľachty bol postavený v 16. storočí, prvýkrát sa písomne spomína v roku 1575.

V minulosti predstavoval objekt so štvorcovým pôdorysom a pripomínal dvojposchodovú obytnú vežu, ktorá mohla byť chránená múrom, hradbou. Na kaštieli boli umiestnené i slnečné hodiny. V súčasnosti má pôdorys obdĺžnika s dĺžkou cca 25 metrov. 

Staviteľmi boli Suňogovci

Suňogovci boli majiteľmi Budatínskeho panstva, do ktorého patrila i Radoľa. Ku kaštieľu patril pomerne veľký majer, ktorý sa spomína v roku 1658. Choval sa tu dobytok i pávy. Majer disponoval hospodárskymi budovami, ovocnou záhradou i záhradou, kde sa pestovala kapusta. Ak by sme sa vrátili v čase našli by tu ďalej pivovar, chmeľnice, mlyn, pílu a rybník.
Gašpar III. Suňog.

kastiel radola 006

Gašpar inicioval prestavbu kaštieľa a žil v ňom na konci 17. a na začiatku 18. storočia. Za jeho pôsobenia boli súčasťou kaštieľa budovy pre koče a vozy, uvádzajú sa i stajne. Suňogovci vlastnili kaštieľ až do roku 1798. Na konci 18. storočia sa novými vlastníkmi kaštieľa a zároveň celého panstva stali Čákiovci. Začiatkom 19. storočia kaštieľ zachvátil požiar. 

Zo súčasnosti kaštieľa

Kaštieľ Radoľa v súčasnosti slúži ako expozícia Kysuckého múzea v Čadci. Objekt je prístupný celoročne a môžeme v ňom obdivovať napríklad stálu expozíciu: „Meštianske bývanie na Kysuciach.“ Samozrejme v kaštieli nájdeme i ďalšie, zaujímavé expozície, výstavy, ktoré sa pravidelne menia. Organizujú sa tu prednášky, prezentácie, tvorivé dielne a podobne. Všetky podstatné informácie, aktuálne i pripravované zaujímavosti nájdete na webovom sídle kaštieľa: www.kysuckemuzeum.sk Kaštieľ patrí pod Kysucké múzeum od roku 1983, predtým prešiel rekonštrukciou.

Areál s rozlohou 1 721 m² je oplotený, upravený, vhodný na posedenie a oddych. Nachádzajú sa tu pozostatky hospodárskych budov. Mimo areálu kaštieľa, avšak v jeho bezprostrednej blízkosti nájdeme pozostatky bývalého majera. Kaštieľ je zapísaný v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok.

kastiel radola 008

Majer pri kaštieli

Majer v obci Radoľa patril pod Budatínske panstvo a spomína sa v roku 1658. V časoch svojho fungovania bol pravdepodobne najväčším na Kysuciach. V súčasnosti z objektu zostal súvislý múr s dĺžkou cca 50 metrov a výškou cca 2 metre. Pre zaujímavosť Kaštieľ Radoľa, ktorý stojí v susedstve, má približne polovičnú dĺžku, teda 25 metrov. Stavebným materiálom múru je prevažne kameň, miestami popretkávaný pálenými tehlami. Tieto zbytky sú dôkazom zrejme najstaršieho objektu svojho druhu na Kysuciach, ktorý sa zachoval dodnes. I keď iba vo forme kamennej podmurovky. 

kastiel radola 003

Ak sa postavíme k múru čelom môžeme si na pravej strane všimnúť zrejme „vstup so schodiskom“ a v ľavej časti kamennú klenbu pivnice. Areál majera je žiaľ neprístupný, nachádza sa na oplotenom pozemku, ktorý patrí Severoslovenským vodárňam a kanalizáciám.

kastiel radola 004

Majere v minulosti zastávali funkciu veľkého hospodárstva, veľkostatku so zameraním sa na rastlinnú i živočíšnu výrobu, prípadne kombinácia spomínaných druhov výroby. K majeru v Radoli patrili i hospodárske budovy, ovocná záhrada, záhrada, kde sa pestovala kapusta, pivovar, chmeľnice, mlyn, píla a rybník. Choval sa tu dobytok i pávy. Na webovej stránke Kysuckého múzea v Čadci sa dozvedáme o jednotlivých druhoch a počtoch chovaných zvierat: 50 kráv, 25 sliepok, 10 moriek, 15 husí, 5 pávov, 30 svíň a okolo 800 kusov valašského dobytka.

Kaštieľ Radoľa; GPS súradnice: 49.295424, 18.788241.

Zdroj informácií: www.kysuckemuzeum.sk LIŠČÁK, M: Päť panstiev. Kysucké múzeum v Čadci, 2016. ISBN: 978-80-89751-12-9.

Webové sídlo: kysuckoukrajinou.sk
Facebook: www.facebook.com
YouTube kanál: Kysuckou_krajinou

autor, foto: Peter Kvasnica

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.