Čo vidieť a zažiť

V obci Stará Bystrica sa nachádza prvý a jedinečný orloj na Slovensku zobrazujúci najpresnejší čas.

Pri návšteve Kysúc nesmieme zabudnúť na Múzeum Kysuckej dediny, ktoré je najmä pre rodiny s deťmi veľmi zaujímavým výletom. Skanzen sa nachádza v nádhernom prostredí CHKO Kysuce, vo Vychylovke, ktorá patrí pod obec Nová Bystrica.

Historická lesná úvraťová železnica (HLÚŽ) je súčasťou skanzenu Vychylovka v obci Nová Bytrica.

Najvyšší vrch Kysuckých Beskýd Veľká Rača s nadmorskou výškou 1236 m. n. m. patrí k najvyhľadávanejším miestom pre turistov.

Korňanský ropný prameň je ďalšia geologická rarita na Kysuciach, ktorá sa nachádza v blízkosti osady Muchovci na území obce Korňa s rozlohou 0,171 ha.

Klokočovské skálie je miesto, kde sa nachádzajú unikátne chránené druhy rastlín a živočíchov, ale dominantou tohto územia je pieskovcová stena, v ktorej nájdeme unikátne kamenné gule.

Vrch Živčáková 787,7 m n m sa nachádza asi 3 km na západ od mesta Turzovka.. Podľa výpovede Matúša Lašúta v roku 1958 sa na tomto mieste zjavila Panna Mária.

V obci Milošová, v lokalite Megoňky v nadmorskej výške 575 m sa nachádzajú prírodné pieskovcové útvary guľového tvaru - Kamenné gule, ktoré sú nevšednou geologickou raritou. Pravidelné guľovité objekty asi v priemere 3 m boli objavené v roku 1988 pri ťažbe kameňa v lome Padyšák.

Prvou rozhľadňou otvorenou na Kysuciach bola Mikovčáková rozhľadňa na Kamenitom v roku 2005. Je pomenovaná po svojom staviteľovi a architektovi Stanislavovi Mikovčákovi.

Kaštieľ zo začiatku 20. storočia sa nachádza v obci Oščadnica v jedinom lesoparku so vzácnymi drevinami na Kysuciach, bol kedysi poľovníckym sídlom grófa Bellestrema.