hojdacka cierneNová atrakcia na Valoch. Obec Čierne sa bude pýšiť najvyššou hojdačkou na Kysuciach i na Slovensku.

Príspevková organizácie TES Čierne v spolupráci s Pozemkových združením Čierne pripravila novú dominantu v obci, ktorá sa pýši na Valoch (Najdekov zárubok). Ide o hojdačku, ktorá siaha do výšky 12-tich metrov a je najväčšou hojdačkou na Kysuciach i na Slovensku. Hojdačka vznikla z iniciatívy Petra Putyru, ktorý sa spolu so spolupracovníkmi Príspevkovej organizácie TES Čierne podieľal na jej zhotovení.

Autor nápadu Peter Putyra nám prezradil ako vznikol tento nápad:

"Počas posledného obdobia sa okolité obce snažia pripraviť domácim aj príchodzím návštevníkom nejaké zaujímavé objekty, ktoré by mohli navštíviť. Po inšpirácii na Skalitom som mal chuť urobiť niečo vo veľkom.
Hľadal som na nete, či je niečo podobné niekde na Slovensku. Inšpiroval som sa fotografiami a urobil som vlastný nákres najvyššej hojdačky, ten následne putoval k statikovi.

Po vypracovaní projektu sme z pozemkového združenia oslovili majiteľov pozemku, ktorí súhlasili s umiestnením lavičky. Vybavili sa všetky potrebné povolenia a v lete sa začali prípravné práce na stavbu. Hojdačku sme umiestnili na najvyššom kopci s výhľadom na obce Čierne a Skalité."

hojdacka cierne kysuce011

Ako sa k nej dostanete:
Od železničnej stanice Vyšný koniec po modrej turistickej značke smerom na Trojmedzie. Vedie tadiaľ aj cyklocesta a náučný chodník - okruh na Turecké opevnenie a táto lavička bude ďalšie jeho spestrenie.

"Návštevníkov upozorňujeme, že stavba ešte nie je kompletne dokončená. Čaká sa na posledné úpravy a na kolaudáciu. Kolaudácia bude schválená v priebehu niekoľkých týždňov. Preto prosíme návštevníkov o chvíľku strpenia aby hojdačku navštívili až po oficiálnom otvorení," dodáva P. Putyra.

Foto z výstavby:

Veríme, že táto nová atrakcia bude plnohodnotne využívaná a užijete si z nej nádherný výhľad na dedinky Čierne a Skalité. V Skalitom si navyše môžete urobiť výlet ku Trom krížom, ktoré sa nachádzajú na pripravovanom panoramatickom chodníku lásky a priateľstva. 

Autor: redakcia
Foto: Obec Čierne

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: