skalite krize chodnik 002Na panoramatickom chodníku lásky a priateľstva v Skalitom pribudli Tri kríže.

Unikátne dielo je výsledkom spolupráce Obce Skalité a Organizácie cestovného ruchu Kysuce. Pri príležitosti osadenia krížov sme sa na zrod myšlienky a jej realizáciu opýtali jej autorov - starostu obce Skalité Jozefa Cecha a riaditeľa OCR Kysuce Mateja Šimáška.

skalite krize chodnik 004

"Inštalácia krížov nadväzuje na osadenie lavičky na vrchole kopca Kykula – Trojak v Skalitom, ktorá je vďaka svojim rozmerom najväčšia na Slovensku. Zároveň ponúka nádherné výhľady. S touto myšlienkou sme pracovali a snažíme sa ju dotvoriť, preto na ďalšom vrchu hrebeňa, po ktorom ide turistický chodník inštalujeme zaujímavé prvky drobnej architektúry. Vzniká tak panoramatický chodník lásky a priateľstva," hovorí Jozef Cech.

skalite krize chodnik 002

Dielo vzniklo spoluprácou s OCR Kysuce. Riaditeľ Matej Šimášek informuje: "Privítali sme aktivitu zo strany obce Skalité. Na základe toho sme spoločne pripravili koncept chodníka, na ktorom budú inštalované viaceré ďalšie turisticky atraktívne body.

skalite krize chodnik 004

Našim zámerom je pritiahnuť návštevníkov z blízka i ďaleka. Práve takéto fotogenické miesta, nielen s ohľadom na kysucké výhľady, ale aj na konkrétny zaujímavý bod, ako je napríklad lavička, či kríže, sú veľkým lákadlom pre rozvoj cestovného ruchu v našom regióne."

Chodník bude pokračovať ďalšími miestami

skalite krize chodnik 001Chodník bude podľa Jozefa Cecha pokračovať ďalšími miestami.

"Najskôr však chceme pripraviť aktuálnu zastávku na vrchu Grúňa. V súvislosti s tým v krátkom čase odprezentujeme aj konkrétnu myšlienku tohto diela. Musíme tiež zabezpečiť zázemie, pretože predpokladáme zvýšený nárast turistov."

"Našim zámerom je prepojiť krásy našej prírody, tradície a umenie starých majstrov, ktorých práca predstavuje duchovné bohatstvo našich predkov.

Drotári, kamenári, či rezbári robili v minulosti reklamu Kysuciam, dnes v ich šľapajach pokračujú ich nasledovníci, ktorí verným spôsobom prezentujú témy, ktoré sú pre nás vlastné," uvádza Matej Šimášek.

"Snažíme sa koordinovať činnosť našich členských obcí, aby sme vytvorili určitý spoločný koncept, ktorý môžeme propagovať do sveta.

Okrem Skalitého sme osadili Lávku Kysuca v Oščadnici, kde pripravujem aj Zbojnícky chodník. Za všetko ešte spomeniem, že v Čadci sa pripravuje realizácia mestského okruhu s motívom drotárskej histórie a v Krásne nad Kysucou tzv. Vrabčí chodník. Veríme, že v spojení s našim prírodným bohatstvom, sú tieto diela najlepšou reklamou pre návštevu nášho regiónu."

autor: redakcia
foto: obec Skalité

Prečítajte si aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: