lavicka skaliteLavička na Skalitom je vďaka svojim rozmerom 5,3 m x 3 m najväčšia na Slovensku. Viete kde ju nájdete?

Lavička je umiestnená na vrchole kopca Trojak - Kykuľa 845 m. n. m. Vďaka svojim úctihodným rozmerom 5,3 m x 3 m je najväčšia na Slovensku.

lavicka nad skalitym

Vo štvrtok 12. mája bola presunutá a osadená lavička na vrchol kopca Kykula - Trojak, odkiaľ ponúka nádherné výhľady. "Lavička je súčasťou pripravovaného projektu: "PANORAMATICKÝ CHODNÍK LÁSKY A PRIATEĽSTVA", na ktorom spolupracujeme s OCR Kysuce. Lavička v Skalitom je umiestnená tak, aby každý z jeho prvkov na pohľad či foto záber smeroval práve na obec," informoval nás Jozef Cech, starosta obce Skalité.
Určite vás oslovia aj čarovné výhľady na okolitú prírodu, ktoré sme si aj vďaka krásnemu počasiu naozaj vychutnali.

Ako sa k nej môžete dostať?

Máte viacero možností:

  • Z hraničného prechodu Slovensko - Poľsko
  • Od železničného podjazdu v Skalitom
  • Priamo z centra obce - najdlhšia trasa cca 5 km

My sme sa vybrali trasou priamo zo štátnej hranice s Poľskom. Auto sme zaparkovali blízko bývalej colnice, pri informačnom centre. Následne sme sa vybrali smer Trojak. Vedie tadiaľ označená cyklotrasa (žltá) a tiež turistický chodník (červená značka).

cesta k lavicke na skalitom

cesta k lavicke na skalitom2

Cestička bola výborná - panelová - takže sa môžu vybrať aj rodiny s malými deťmi. Neskôr sa zmenila na poľnú a takto sme sa dostali až na miesto zvané "Za Kykulou". Odtiaľ je to ešte cca 250 m na Trojak - vrch Kykule a k lavičke.
Tú vďaka jej rozmerom uvidíte už z tohto chodníka. Potom už len vyšliapať posledných pár sto metrov a môžete posedieť na lavičke.

Keď už budete na vrchole, vychutnáte si naozaj krásne výhľady. Miesto je čarovné, palec hore za tento výber.
Kto chce stráviť na Trojaku viac času, môže si pribaliť na cestu aj niečo na opekanie. Je tu postavený pekný priestranný altán s ohniskom či krbom.

vyhlad z lavicky skalite

Cestu späť sme zvolili po hrebeni a chodníku ponad lúku. Potom sme už len zbehli prudším kopcom a boli sme na pôvodnej panelovej ceste. Po ceste sme stretli množstvo turistov, ktorí chceli využiť krásne počasie a boli zvedaví na novú lavičku tak ako my.

Veríme, že sa toto miesto stane vyhľadávaným turistickým bodom a uvidíme ho na mnohých fotografiách.

Autor: redakcia
Foto: J. Kolembusová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: