trojmedzie turistikaPo dlhšej dobe sa vyberáme na seniorské potulky k našim severným aj západným susedom. A to naraz k obidvom – do Poľska aj Českej republiky. Nie je v tom žiaden problém, pretože máme v pláne „koliečko“ okolo Trojhraničia.

Trasa: Čierne, Polesie – Čadečka, št. hranica – Jaworzynka (Glębokie – Trzycatek – Duraje – Polana – Małejurki – Szkawrany – Wawrzacze – Łupenie) – Hrčava – Za vrškem – Trojmedzie – Čierne, Vyšný koniec

trasa trojmedzie

Charakteristika: nenáročná trasa s peknými výhľadmi.
Počet účastníkov: 27
Počasie: oblačno postupne zamračené a krátka dažďová prehánka, dobrá dohľadnosť.
Dátum: 7. apríla 2022

Od železničnej zastávky Čierne, Polesie nás na štátnu hranicu vedie popod najdlhší diaľničný most na Kysuciach žltá značka. Po prejdení potoka Čadečka ju vystrieda značka modrá, na ktorej po krátkom čase zažívame nepríjemné chvíle pri prekonávaní rozmáčanej nedávno narýpanej zvážnice na zbližovanie vyťaženej drevnej hmoty. Po jej prejdení a pred ďalším pokračovaním smerom do Jaworzynky trávime hodnú chvíľu čistením obuvi.

trojmedzie turistika 007 

trojmedzie turistika 008 

Javorzynkou, ktorá je súčasťou gminy Istebna, sa potom preplietame nasledujúce 4 km po miestnych komunikáciách, poskytujúcich takmer neustále ďaleké výhľady, na poľsko-českú hranicu a odtiaľ do obce Hrčava. K Hospůdke u Sikory prichádzame pred obedom - tesne po jej otvorení a tak využívame poskytované služby – stravovanie aj občerstvenie.

trojmedzie turistika 013

Z Hrčavy potom mierime, niektorí po prvý krát, na Trojhraničie. Uspokojenie nad návštevou tohto vcelku významného geografického bodu Vám, ale spôsobí len to, že ste ho fyzicky navštívili. No stav najmä na slovenskej strane je priam „úžasný“. V médiách ospevovaný mostík sa možno podarí dokončiť (napriek už prebehnutej mediálnej sláve) snáď do konca tohto roka a tí, ktorí sa chystáte navštíviť toto miesto z obce Čierne po modrej značke, si nezabudnite obuť vysoké gumové čižmy, pretože pôjdete po trase budúceho cyklo chodníka.

trojmedzie turistika 016

Niečo síce chápem, ale niečo sa jednoducho pochopiť nedá! Kvôli tomuto stavu sa vraciame späť na českú stranu a okľukou pokračujeme do Čierneho no ani tadeto to nie je nič pohodlné. Napokon sme sa ale do Čierneho, kde našu okružnú potulku končíme, v poriadku dostali.

Text: Anton Opial
Autori fotografií: Anton Opial a Anna Zemaníková

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: