staskov krizova cestaNovovybudovanú Krížovú cestu slávnostne požehnali dňa 24.9.2022 v rámci Ľudových misií v obci Staškov.

V ovci Staškov vznikla trasa, ktorá prináša duchovný, pre iného športový či relaxačný zážitok. Krížová cesta v obci je otvorená, slávnostne ju požehnali dňa 24.9.2022 bola v rámci Ľudových misií.

„Dielo vybudovala obec Staškov prostredníctvom Obecného technického podniku z finančných príspevkov dobrovoľných darcov. K dnešnému dňu prispeli darcovia v rámci dobrovoľnej zbierky vyhlásenej obcou sumou 37 000 eur,“ informuje starosta obce Ladislav Šimčisko.

Na diele pracovali aj miestni majstri

L. Šimčisko ďalej hovorí: „Krížová cesta vznikla podľa projektu Ing. Stanislava Mikovčáka z Čadce. Pri realizácii Krížovej cesty obecný podnik spolupracoval s miestnymi živnostníkmi pod vedením Mariána Turiaka. Stavebná časť každého zo štrnástich zastavení je zo železobetónu obloženého prírodným kameňom.

staskov krizova cesta 2 002 

staskov krizova cesta 2 004 

Drevený krov na jednotlivých zastaveniach vyrobil stolársky majster Matúš Dembický zo Staškova, striešky z dreveného šindľa namontovala firma pána Koniara z Klokočova. Umelecké stvárnenie jednotlivých zastavení sú z dielne rezbára Tomáša Lajmona z Oravy. Drevorezby sú chránené pred poveternosťou bezpečnostným sklom a nasvietené solárnym svietidlom.“

Trasa vedie po drevený kríž na Vrchmostoch

Trasa Krížovej cesty začína od kaplnky Nepoškvrneného počatia Panny Márie na Grúni a vedie až po drevený kríž na Vrchmostoch, ktorý bol dňa 24.9.2022 taktiež požehnaný. Kríž vyrobili a namontovali Mgr. Gabriel Machovčák PhDr. a Peter Badžgoň zo Staškova ešte v roku 2020 na mieste, kde stál pôvodný drevený kríž osadený pánom Jozefom Oškrobaným v roku 2011 a bol zničený silným vetrom.

Celková dĺžka trasy je cca 2 km, vedie po južnom svahu popri mapovanej poľnej ceste a nie je turisticky príliš náročná.

staskov krizova cesta 008

„Vďaka patrí všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k myšlienke vybudovania Krížovej cesty v Staškove, jej financovaniu, vlastnej realizácii aj slávnostnému požehnaniu,“ dodáva L. Šimčisko.

autor: redakcia
foto: obec Staškov

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: