stare sance svrcinovec 3Písomné pramene po prvýkrát spomínajú pevnosť Staré šance vo Svrčinovci v roku 1578. Navštívte aj vy tento historický skvost.

Obranný systém Šance slúžil na obranu Jablunkovského priesmyku, tvorili ho 4 hlavné pevnosti a niekoľkých menších pevnôstok. Pevnosť Staré šance je najstaršie doloženým prvkom opevnenie, v prameňoch ju prvýkrát spomínajú v roku 1578. Dodnes sa ďalšie prvky nachádzajú na česko-poľskej a česko-slovenskej hranici od Koniakowa cez Hrčavu, Studeničné, Čierne, Svrčinovec až po Mosty u Jablunkova.

O význame a histórii opevnenia Staré Šance v obci Svrčinovec sa teraz dozviete viac vďaka informačnej tabuli, ktorú osadilo OZ pre krajšie Kysuce v uplynulých dňoch. OZ uvádza, že plánujú vybudovať na tomto mieste najbližších dňoch turistický prístrešok s bezpečným ohniskom.

stare sance historia

O vzniku tabule informuje OZ pre krajšie Kysuce: "Chceme sa veľmi poďakovať Martinovi Turócimu z Kysuckého múzea v Čadci, ktorý vypracoval vizuál a obsah tabule zdarma a tým sme oficiálne začali spoluprácu s Kysuckým múzeum v Čadci. Ďakujeme za vašu prácu a podporu. Projekt bol spolufinancovaný z rozpočtu obce Svrčinovec naším projektom - Skrytá história."

Ako sa tejto tabuli dostanete?

Začiatok trasy je v centre obce pri bývalej budove mliekárne, pôjdete po vedľajšej ceste pozdĺž železničnej trate smerom do Čadce, po pravej strane bude tunel. Pokračuje sa hore kopcom až k bohumínskej trati, cez ktorú prejdete a odbočíte doľava. Ďalej pokračujete po ceste cca 200-300 m, na konci je križovatka, na ktorej odbočíte doprava a pôjdete hore kopcom. Prejdete popod diaľničný most, na ďalšej križovatke odbočíte doprava. Pôjdete po asfaltovenj ceste, tá sa napojí na panelovku, ktorá vedie priamo k miestu kde je tabuľa. Cestou po panelovke prejdete aj okolo krásneho buku, ktorý vyhral tretie miesto v ankete Strom roka a dostanete sa k turistickej značke Staré šance. Tabuľa sa nachádza v blízkosti tejto značky.

Návštevnícke centrum opevnení Šance

Dobrým tipom na výlet je návšteva Návštevníckeho  centra neďaleko bývalého opevnenia v Mostoch u Jablunkova. Nájdete v ňom interaktívne expozície, ktoré vám netradičnou formou predstavia históriu opevnenia. Pri návšteve sa dozviete aj to, aké nástroje a odev nosila a používala posádka v pevnosti, vypočujete si hudbu a zvuky pevnosti a môžete si aj "vystreliť" z dela.

Zaujímavosti o opevnení:

  • Na stavbe Šancí sa podieľali predovšetkým miestni obyvatelia, a to mnohokrát povinne
  • Vo vnútri opevnenia stáli drevené domy pre posádku, kone, sklad potravín, výrobňa a tiež drevená kaplnka
  • Prvá veľká prestavba v roku 1663 trvala 97 dní. Pracovalo na nej 75 robotníkov, 11 tesárov, 7 furmanov s povozmi a traja pokladači drnov
  • V tom čase tvorilo posádku 100 mužov, ktorí postupne zjedli zásoby: 5000 pecňov perníka uložených v sudoch, 100 šefl múky, 60 bubnov masla a 40 bubnov syra, 50 polet slaniny (polet - polovičiek zvieraťa), 15 šefl hrachu, 5 centýřov soli (1 centýř je 56 kg), 10 vedier octu a 15 kusov hovädzieho dobytka
  • Výzbroj Veľkých šancí vtedy bola: 6 diel, 200 kusov plnených ručných granátov, 130 krátkych pík a 60 muškiet
  • V roku 1724 bol do pevnosti vybudovaný vodovod
  • Najčastejšou vojenskou jednotkou bola "pešia kompania" o sile zhruba 100 vojakov
  • Vo Veľkých šancách bola tiež pekáreň a kaplnka pre zaistenie duchovných potrieb

Časť opevnenia v Česku

autor: redakcia
foto: OZ pre krajšie Kysuce, gotic.cz

Prečítajte si viac o opevnení Šance:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.