velka sance jablunkovSystém opevnení Šance sa nachádza len niekoľko kilometrov od nášho regiónu. Návštevu vám rozhodne odporúčame.

Od začiatku 16. storočia sa budoval systém opevnení Šance. Tvoria ho viaceré prvky, mnohé z nich sa dodnes nachádzajú na česko-poľskej a česko-slovenskej hranici od Koniakowa cez Hrčavu, Studeničné, Čierne, Svrčinovec až po Mosty u Jablunkova.

Opevnenie na území troch štátov

Opevnenie sa teda nachádza na území troch štátov - Česka, Slovenska a Poľska a najmä v okolí Jablunkovského priesmyku. Šance predstavujú typický príklad opevnenia priestoru horského priechodu, ich úlohou bolo brániť územie spočiatku. Prvotným impulzom k výstavbe bolo turecké nebezpečenstvo v 1. polovici 16. storočia. Najstaršie doložená pevnosť, Staré šance vo Svrčinovci, bola postavená v roku 1578. Z roku 1621 je prvá správa o vybudovaní pevnosti Veľké šance v Mostoch u Jablunkova. Postupne boli budované menšie pevnosti v okolí, ktoré vo svojom výsledku tvorili jeden celok. Celkový počet opevnení na južnej a juhovýchodnej hranici Sliezska predstavoval 18 lokalít.

3D model opevnenia Veľká šance

Ak vás zaujíma, akú podobu malo opevnenie Veľká šance v rokoch 1763-1808, kliknite na tento odkaz.

velka sance model

Návštevnícke centrum opevnení Šance

Neďaleko bývalého opevnenia v Mostoch u Jablunkova bola v roku 2019 vybudovaná moderná budova, v ktorej sídli Návštevnícke centrum. Nájdete v ňom interaktívne expozície, ktoré vám netradičnou formou predstavia históriu opevnenia. Pri návšteve sa dozviete aj to, aké nástroje a odev nosila a používala posádka v pevnosti, vypočujete si hudbu a zvuky pevnosti a môžete si aj "vystreliť" z dela.

Otváracie hodiny:

  • Pondelok – piatok 9:00 – 16:00, (11:15 – 12:15 prestávka)
  • Sobota, nedeľa, sviatky: 11:00 – 16:00

Pozrite si unikátnu fortifikačnú pamiatku na vlastné oči. Pozývame vás na jej návštevu.

Prečítajte si aj:

autor: redakcia
foto: opevneni-sance.cz, gotic.cz

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: