Anketa mala za cieľ upozorniť na staré, vzácne alebo ohrozené stromy. Buk lesný vo Svrčinovci si vybojoval krásne tretie miesto.

Hlasovanie v ankete Strom roka 2022 je ukončené a medzi víťaznou trojicou je aj buk lesný vo Svrčinovci.

"Pár dní po ukončení hlasovania v ankete Strom roka 2022 nám prišiel povzbudivý mail s pozvánkou na slávnostné udeľovanie cien pre ocenených v Bratislave. Oceňovanie prebehlo v príjemnej atmosfére a náš buk si vybojoval krásne tretie miesto. Druhé miesto odniesla lipa z obce Opiná z košického kraja a prvé "Dračí dub" z Lozorna. Víťaz postupuje do európskeho kola o strom roka a určite mu budeme držať palce a vyjadríme silnú podporu. Bolo veľmi príjemné porozprávať sa s ľudí, ktorí stromy nominovali, dozvedieť sa niečo viac a získať nové priateľstvá," hovorí o ankete Marcel Hlaváč z OZ pre krajšie Kysuce.

Traja ocenení získali 300 € na odborné ošetrenie. V týchto dňoch sa čaká na príchod arboristu, ktorý zhodnotí stav stromu - buk má v kmeni dieru, ktorú treba ošetriť, aby tu bol pre nás čo najdlhšie.

"Na záver chcem poďakovať všetkým, čo zahlasovali, špeciálne Základnej škole Svrčinovec a Základnej škole J. A. Komenského v Čadci. A ak viete o nejakom krásnom strome, ktorý možno potrebuje pomoc, viaže sa k nemu krásny príbeh, alebo je niečím jedinečný, kontaktujte OZ pre krajšie Kysuce kvôli nominácií na ďalší rok, alebo ju vyplňte sami, treba len zistiť zopár informácií. Nie je to nič náročné, ale chce to čas," informuje M. Hlaváč.

autor: redakcia
foto: Martin Barbarík

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: