deti na zbojnickom chodniku oscadnicaSme radi, že vám môžeme predstaviť novú atrakciu v našom regióne. Mnohí domáci ale aj "cezpoľní" turisti si obľúbili kysucké zákutia a radi objavujú nové, nepoznané miesta.

Na mape Kysúc po Krížoch, Lavičke v Skalitom a Krasňanských vrabcoch pribudlo nové atraktívne miesto vhodné na absolvovanie výletu do prírody - je to Zbojnícky chodník. Po ceste si môžete spraviť selfie aj s novodobými zbojníkmi vyrobenými ako inak z dreva. Autorom piatich plastík zbojníkov v Oščadnici je akademický sochár Jozef Mundier. Toho sme vám už predstavili pri inom projekte, ktorý zdobí Oščadnicu a je to Deva Kysuca, ktorá je umiestnená na vyhliadke nad riekou Kysuca.

Zbojníckym chodníkom od železničnej stanice v Oščadnici po hrebeni až na Veľkú Raču

Dňa 28.2.2023 bol oficiálne otvorený Zbojnícky chodník v Oščadnici v rámci projektu financovaného z operačného programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika pod názvom „Po stopách zbojníkov v pohraničí“. Tento sa zameriava na prezentáciu unikátnej zbojníckej tematiky v spojení s propagáciu prírodného dedičstva v regióne slovensko-českého prihraničia na slovenskej strane hranice – v obci Oščadnica a v Mostech u Jablunkova. Prezentácia kultúrneho a prírodného dedičstva sa uskutočňuje prostredníctvom vybudovaného nového zbojníckeho chodníka, na ktorom sú inštalované tematické zastavenia so zbojníckym motívom. Chodník je doplnený o päť náučných tabúľ v SR a dve tabule v ČR.

"V rámci tohto projektu vznikli krásne, unikátne diela, ktoré ako dúfame budú lákať ľudí do prírody a do našej obce Oščadnica. Na trase nájdete piatich zbojníkov spolu s náučnými tabuľami. Náučné tabule prezentujú zbojnícku históriu na oboch stranách hranice. Sochy aj tabule sú autentické a veríme, že sa stanú obľúbenými pre všetkých návštevníkov našej obce," informoval nás o novom projekte starosta obce Oščadnica Marián Plevko.

"Ide o jedinečné sochy zbojníkov z autorskej dielne akademického sochára Jozefa Mundiera. Výjavy zo života zbojníkov v rôznych pozíciách sú doplnené o drobnú infraštruktúru. Nový chodník tak umožní zlepšiť prístup k skutočným prírodným a kultúrnym klenotom nielen samotnej obce Oščadnica, ale celého československého prihraničia. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 34105,- €," dodáva starosta.

 zbojnicky chodnik oscadnica m

 zbojnicky chodnik oscadnica m2

Kde sa nachádza Zbojnícky chodník?

Chodník začína pri železničnej stanici v časti obce Píla, pokračuje okolo Čarovnej lúky smerom na hrebeň a dostanete sa po ňom až na Veľkú Raču. Zdatnejší turisti môžu chodníkom pokračovať ďalej okolo skalnej diery, ku ktorej sa viaže miestna povera, ale o tom nabudúce. V prvej časti chodníka (po prvú rozhľadňu) "stretnete" troch zbojníkov. Chodník prechádza okolo už existujúcich turistických bodov ako Čarovná lúka, rozhľadne pod Kalinovým vrchom, kde pokračuje ďalej smerom na Veľkú Raču. Aj v tomto úseku narazíte na ďalších dvoch zbojníkov od sochára Jozefa Mundiera. Celková dĺžka trasy je 9,7 km.

Organizácia cestovného ruchu Kysuce a kysucké obce prichádzajú stále s novými zaujímavými nápadmi. Cieľom snaženia je zvýšiť návštevnosť rôznych menej poznaných kútov Kysúc, na ktoré by ste sa bežne nevybrali.

Ďalší unikátny bod na na mape Kysúc

"Ide o ďalší, unikátny bod na na mape Kysúc, na ktorom sa prepojili krásy našej prírody a miestne tradície. Drevené sochy sú výnimočné, vytvoril ich umelec a majú unikátny vzhľad. Inšpiráciu v tomto smere sme hľadali v neďalekej obci Terchová, ktorá je známa povesťami o zbojníkoch a okrem iného sa tam nachádza aj veľká socha Jánošíka. Zbojníci sú moderní, takí Jánošikovsko - Kulichovský. Myslím si, že miesto bude hojne navštevované a obľúbené turistami. Kysuce sa tak stávajú významným miestom na mape Slovenska a tiež v československom pohraničí. Verím, že budeme takto ďalej pokračovať v nastavenom trende," dodáva projektový manager a bývalý riaditeľ Organizácie cestovného ruchu Kysuce a terajší primátor mesta Čadca Matej Šimášek.

 zbojnicky chodnik oscadnica socha1

 zbojnicky chodnik oscadnica socha2

Čo môžete navštíviť v okolí?

Keď už budete na tomto mieste, určite odporúčame navštíviť spomínanú Čarovnú lúku. Cca kilometer od Čarovnej lúky nájdete spomínanú vyhliadku na rieku Kysuca a Devu Kysuca.
Ak máte viac času a chcete si urobiť pekný výlet, odporúčame absolvovať celý chodník, kde po ceste narazíte na viaceré atrakcie ako novú Rozhľadňu pod Kalinovom vrchom v Oščadnici či ďalšiu rozhľadňu pri Dedovke.

V blízkom okolí môžete navštíviť aj:

Autor: redakcia
Foto: Obec Oščadnica

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: