vrabce sochy krasno 0Krásňanov odjakživa nazývali “vrabčiari“. Práve vrabce sú motívom nového projektu v meste.

Kysučania vedia, že obyvateľov Krásna nad Kysucou volajú "vrabčiari". Je to kvôli historke o vrabcoch, ktorých chceli gazdovia zhodiť z veže. Tento príbeh pozná drvivá väčšina starších obyvateľov.

Primátor Jozef Grapa sa rozhodol, že sa hrdo prihlásia k tomuto pomenovaniu a názvu nezostanú nič dlžní. Dali vyrobiť sedem sôch vrabcov a tie osadili v rámci mesta v rámci projektu: Vrabce predstavujú slovensko-české pohraničie.

vrabce sochy krasno 1 

vrabce sochy krasno 2 

"V spolupráci s riaditeľom Oblastnej organizácie cestovného ruchu /OOCR/ Matejom Šimáškom sme pripravili veľmi zaujímavý projekt v rámci operačného programu Interreg V-A Slovenská republika - Česká republika pod názvom Vrabce predstavujú slovensko-české pohraničie," informuje o projekte J. Grapa.

Už v máji 2022 sa uskutočnilo prvé pracovné stretnutie J. Grapu a riaditeľa OOCR M. Šimáška s akademickým sochárom Jozefom Mundierom, aby spoločne vyhodnotili umelecké návrhy, ktoré zatraktívnia Krásno nad Kysucou na piatich dostupných miestach.

Sochy už sú umiestnené v meste

„Som nadšený z tohto projektu, pretože je iný a má hlbokú myšlienku. Tešíme sa z jeho realizácie a dúfame, že naše mesto opäť pritiahne nielen domácich občanov ale i turistov a návštevníkov mesta, ktorí si budú môcť vytvárať spomienkové fotografie pri umeleckých dielach. Legenda im bude pripomínať, prečo sa Krásno spája práve s vrabcami.

krasno sochy vrabce 004

Ďakujem riaditeľovi OOCR za pomoc pri spracovaní a realizácii projektu, ktorého myšlienku som už dlhšie nosil v hlave a konečne ju premietneme do prítomnosti,“ povedal primátor J. Grapa.

krasno sochy vrabce 006 

krasno sochy vrabce 007 

„Z hľadiska regiónu Kysuce považujme tento projekt za prínos osobitne z toho dôvodu, že prepája prírodné krásy spojené ústnou tradíciou“, dodal riaditeľ OOCR M. Šimášek.

Ako nás informoval primátor, pri príležitosti dokončenia projektu plánujú v krátkom čase spustiť aj súťaž o pekné ceny. Preto neváhajte, urobte si originálnu fotku s vrabcami a sledujte nás, čo ďalej. Podmienky súťaže vám čoskoro zverejníme.

autor: redakcia
foto: mesto Krásno nad Kysucou

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: