vyhliadka oscadnicaV Oščadnici majú opäť niečo nové. Po Čarovnej lúke a rozhľadni pribudla vyhliadka ponad rieku Kysucu. 

Organizácia cestovného ruchu Kysuce a kysucké obce prichádzajú stále s novými zaujímavými nápadmi a atrakciami. Cieľom je zvýšiť návštevnosť rôznych kútov Kysúc, priľahlých osád a chotárov a taktiež zaujímavých miest, na ktoré by ste sa bežne nevybrali. 

Pribúdajú aj ďalšie zaujímavé miesta

Nedávno sme písali o Čarovnej lúke, ktorá za posledné obdobie už mala tisíce návštevníkov. Spomínali sme napríklad aj blízke rozhľadne v Oščadnici.

carovna luka

Za ďalšími zaujímavými miestami sa môžeme vybrať aj do obce Skalité, kde je najväčšia lavička na Slovensku s nádherným panoramatickým výhľadom. Neďaleko na hrebeni pribudli ďalšie unikátne diela a to kríže, ktoré sú veľkým lákadlom pre návštevníkov.

Novinkou a najnovšou atrakciou je vyhliadka ponad rieku Kysuca, ktorá vznikla v Oščadnici.

 vyhliadka oscadnica

 socha deva kysuca vyhliadka

Kysuca má svoju podobu. Devu stvárnil Jozef Mundier

Vyhliadka nad riekou Kysuca je zostrojená z kovovej konštrukcie s priehľadným skleneným čelom. Vďaka tomu máte pocit spojenia s riekou, ktorá plynie popod a popred vás. Priamo na vyhliadke je osadená socha znázorňujúca Devu Kysucu.

Deva Kysuce 

“Na osadenie umeleckého diela sochy Deva Kysuce sme hľadali lokalitu, kde by bola priama spojitosť s vodou a aby bola osadená práve pri rieke Kysuca. História nám ponúkla pätku zo starého mosta, ktorý tu na tomto mieste kedysi stál. To sa priam žiadalo využiť, miesto je tak prepojené s minulosťou. Aj preto sme sa rozhodli vybudovať v tejto lokalite novú vyhliadkovú plošinu,” informuje nás o zámere a výbere miesta starosta obce Oščadnica Marián Plevko.

“Začiatkom septembra bude toto miesto kompletne dokončené a pripravené návštevníkom. Pripravujeme ešte osadenie drobných prvkov vrátane informačnej tabule, lavičky či cyklostojanu,” dodáva riaditeľ Organizácie cestovného ruchu Kysuce Matej Šimášek.

 deva kysuca socha1

 deva kysuca socha2

Samotnú sochu Devu Kysuce, ktorej ladné tvary sú v krásnych krivkách a symbolizujú vlny, sa spája s povesťou od Jána Podmanického a vytvoril ju umelec Jozef Mundier.

Vyhliadka nad riekou Kysuca - ako sa  k nej dostanete? 

Dostanete sa k nej veľmi jednoducho. Ak ste na bicykli, využijete cyklotrasu z Krásna nad Kysucou smerom na Oščadnicu. Pokiaľ ste pešo alebo autom, môžete ju navštíviť z opačnej strany priamo z miesta pod Oščadnicou a nasmerujete si to k rieke Kysuca alebo presnejšie k vlakovej stanici Oščadnica, ktorá je len kúsok od vyhliadky.

Časom tu pribudne aj informačná tabuľa, kde budú popísané trasy, ktoré môžete v okolí tohto miesta navštíviť a taktiež zaujímavé údaje o rieke a nesmieme zabudnúť ani na príbeh samotnej Devy Kysuca. 

Čo môžete navštíviť v okolí?

Keď už budete na tomto mieste, určite odporúčame navštíviť aj už spomínanú Čarovnú lúku, ktorá sa nachádza asi kilometer od tohto miesta. Takže ak chcete, za jeden deň môžete navštíviť obe tieto zaujímavé miesta.

Ak máte viac času a chcete si urobiť dlhší výlet, odporúčame pokračovať chodníkom priamo od Čarovnej lúky aj na novú Rozhľadňu pod Kalinovom vrchom v Oščadnici. Tá bola oficiálne otvorená na jar tohto roku. Už teraz môžeme prezradiť, že na tomto hrebeni sa pripravujú ďalšie atrakcie v podobe Zbojníckeho chodníka. Ten by sa mal realizovať najbližšom čase.

Autor a foto: redakcia

Prečítajte si aj:

slovakia travel logologo ministerstvo dopravy Článok bol pripravený s finančnou podporou
Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: