galeria oscadniaV sobotu 16.7.2022 sa konalo slávnostné otvorenie galérie na rozhľadni pod Veľkou Račou. Autorom rozhľadne, ale aj vystavených diel je Stanislav Mikovčák.

varenie gulasu

V sobotu 17.7.2022 v Oščadnici sa varil guláš. Podujatie má už svoju tradíciu, toto je jeho jedenásty ročník. Tento rok bol však predsa len niečím výnimočný. Na Dedovke, v rozhľadni bola oficiálne otvorená galéria s dielami Stanislava Mikovčkáka, ktorý je zároveň architektom rozhľadne. Galéria je jednou s najvyšších položených galérií na Slovensku. (Tou najvyššou je galéria na Skalnatom plese) Tá Oščadnická je vo výške 974 m.n.m. Už aj doteraz sme si mohli v rozhľadni pozrieť diela Stanislava Mikovčáka. K nim teraz pribudlo najväčšie - Stroj času. Spýtali sme sa teda priamo autora, čo by nám mohol povedať o svojom diele: 

Stano, povedz mi niečo o tomto diele, ktoré je vystavené, tu v útrobách rozhľadne Dedovka pod Veľkou Račou. 

"S týmto dielom sme začali už pred koronou, bolo to dlhšie rozpracované. Tesne po dokončení to nemalo zmysel otvárať, keďže boli rôzne obmedzenia. Teraz je vhodná doba, turistická sezóna je v plnom prúde. Preto sme sa rozhodli aj so starostom obce Oščadnica sprístupniť miesto verejnosti. 
Jedna sa o dielo znázorňujúce hodiny, ktoré ukazujú 5 min. po 12 hodine. Je to postoj k súčasnej dobe, ktorá sa vlastne deje. Je pohľadom na prírodu ako trpí napríklad so zvýšených emisií a globálneho otepľovania, ako nám pred očami schnú lesy a mizne čaro krajiny…  Je to vlastne reakcia na postoje ľudí voči krajine či ekológií a k životu ako takému. My sme však od tejto krajiny závislí, my bez krajiny a prírody nemôžeme ani existovať. A keď si to zničíme, tak ďalšie generácie nás budú za to preklínať."

galeria oscadnia3

V rozhľadni na Dedovke sú však aj ďalšie diela...

"Áno, popri schodisku sú umiestnené ďalšie diela, ktoré sú tu už od otvorenia rozhľadne, teda asi dva roky, takže tie už ľudia, ktorí navštívili toto miesto mali možnosť vidieť. Stroj času na prízemí je však úplne nová vec, ktorá sa tu objavila aj vďaka spolupráci s obcou Oščadnica a tiež vďaka spolupráci so strediskom Snowparadise Veľká Rača. Aj vďaka nim môžeme ľuďom predviesť aj toto nové dielo."

Rozhľadňa na Dedovke sa nachádza výške 974 m.n.m. Hneď ma napadlo, že je to asi aj jedna z najvyššie položených galérií na Slovensku. Myslím že tá najvyššia je vo Vysokých Tatrách. Avšak nielen tu na tomto mieste v Oščadnici, ale aj na iných rozhľadniach po Kysuciach si môžeme pozrieť nejaké tvoje diela. Dá sa teda povedať, že je to súčasť asi najrozľahlejšej galérie minimálne na Slovensku, keďže tvoje diela sa nachádzajú na rozhľadniach po celých Kysuciach. Čo na to povieš? 

"Takto som nad tým nepremýšľal, asi hej :-) "

vyhlad dedovka

O novej oščadnickej galérii nám pár slov povedal aj starosta obce Oščadnica Marián Plevko

Pán starosta, ako sa zrodila táto myšlienka vytvoriť galériu na rozhľadni? 

"Keď som oslovil Stana Mikovčáka s projektovou prípravou, vedel som, že to bude výnimočný projekt. Videli sme viaceré jeho rozhľadne po Kysuciach. Každá bola niečím zaujímavá, či už vzhľadom, kombináciou materiálov a bola takpovediac šitá na to miesto, kde je umiestnená. Toto sa podarilo aj tu, v Oščadnici. Stano samozrejme chcel tú latku výnimočnosti posunúť ďalej, priam vyššie ako je samotná táto rozhľadňa. A tak zakomponoval do tejto rozhľadne umenie. Umenie, ktoré robí náš život krajší a lepší. Vznikla teda v rámci našej rozhľadne na Dedovke aj krásna galéria plastík, ktorá vystihuje históriu Kysúc a je zavŕšená dielom “Stroj času”. Ten nás núti zamýšľať sa nad tým čo bolo, čo žijeme teraz a taktiež, čo nás čaká v budúcnosti.

galeria oscadnia2

Ja mu chcem za toto krásne dielo a výnimočnosť tejto rozhľadne poďakovať a verím že veľa ľudí si príde túto zaujímavosť vychutnať aj z tejto nadmorskej výšky 974 m. Táto rozhľadňa ponúka nielen výhľad do diaľky a má svoju výšku, ale ponúka aj svoju hĺbku. A to tým, že otvára naše vnútro práve cez umenie."

Pozrite si video

Autor a foto: redakcia
Video: Milan Kosec

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: