pano rozhladna oscadnica1Krásne januárové počasie je škoda nevyužiť, preto sme sa vybrali pozrieť na novú rozhľadňu, ktorá vyrástla na hrebeni na mieste zvanom "Surovina" pod Kalinovým vrchom v Oščadnici. Zdá sa, že Kysuce nie sú len krajom chotárov a osád, ale aj krajom rozhľadní.

Nová rozhľadňa je dominantou náučného chodníka na žlto značenej trase. Na cestu k nej sme zvolili trasu priamo z centra Oščadnice a to od lyžiarskeho strediska Športcentrum Gajuz.
Z parkoviska sme vyrazili okolo lyžiarskeho svahu, kde sa práve lyžovalo a už po pár sto metroch sme narazili na začiatok náučného chodníka, ktorý označovala informačná tabuľa.
Tu sme odbočili doprava a ďalej sme šli peknou lesnou cestičkou s miernym stúpaním. Je to nenáročná trasa, preto sa nemusíte obávať.

Po ceste sme narazili na viaceré odpočívadlá s lavičkou. Preto ak sa vyberiete na prechádzku aj s menšími turistami, nebudete mať problém si po ceste oddýchnuť. Predtým ako vystúpite z lesa sa môžete osviežiť priamo z lesného potôčika, ktorý pretína cestičku.

Keď miniete les, rozprestrie sa pred vami rozľahlá lúka, kde v pozadí sa vám bude postupne vynárať rozhľadňa, sme teda v cieli.

pano rozhladna oscadnica

Cieľ na dosah

Miesto je naozaj veľmi pekné, vzdušné, určené na oddych a načerpanie energie. Krásne výhľady na oščadnickú dolinu, Krásno nad Kysucou a Čadcu.
V altánku si môžete oddýchnuť či dať si osvieženie pred ďalšou cestou. Na mape sme si pozreli aj ďalšie trasy odkiaľ sa môžete na rozhľadňu dostať okrem spomínanej žltej.

pano rozhladna oscadnica surovina mapa
Dostanete sa k nej aj na bicykli

Modrá značka vedie rovno od Oščadnica Píla - z križovatky pod Oščadnicou. Táto modrá trasa Oščadnica Píla - Veľká Rača je aj pre cyklistov, tak ak preferujete tento spôsob presunu, môžete po hrebeni prejsť po modrej značke aj na bicykli. Čiže aj naopak ak ste na Dedovke či Veľkej Rači, stačí zbehnúť dole. Určite to stojí za to.
Samotná rozhľadňa pozostáva z murovanej základne a pokračuje drevenou konštrukciou. Miesta je na vrchu dostatok, tak si v kľude vychutnáte spomínané výhľady.

rozhladna oscadnica surovina01

rozhladna oscadnica surovina02

Novú rozhľadňu v Oščadnici budú zdobiť slnečné hodiny

Prvým iniciátorom rozhľadne bol Júlíus Gánoczy. Spomenul, že príprava trvala niekoľko rokov a je veľmi rád, že sa ju podarilo dostavať. Ako hovorí: "Je to ďalší krok k zlepšeniu turistického ruchu, zatraktívnenie Oščadnice a tiež Kysúc. V prvej fáze sa robil náučný chodník, ktorý vedie z centra obce po žltej značke na miesto, ktoré sa volá Surovina. V druhej etape sa robil prístrešok a v tretej etape to je samotná rozhľadňa."

Ako už bolo spomenuté, rozhľadňa bola plánovaná už pred takmer desiatimi rokmi a autorom rozhľadne je architekt Stanislav Mikovčák. "Rozhľadňa bude zaujímavá aj tým, že zo západnej strany tam budú osadené slnečné hodiny v rozmeroch 2 x 1,5m. Tie zatiaľ čakajú na inštaláciu, ktorá sa uskutoční keď to dovolia podmienky," dodáva Stanislav Mikovčák.

Opýtali sme sa starostu obce Oščadnica na to kedy bude oficiálne otvorená. Marián Plevko: "Slávnostné otvorenie rozhľadne plánujeme až pri zlepšení pandemickej situácie. Bude slúžiť ako obecná rozhľadňa, keďže je k nej výborný prístup priamo z centra obce."

Vy ale nemusíte čakať na jej oficiálne otvorenie, môžete ju navštíviť už teraz. Na spiatočnú cestu sa môžete vybrať tou istou trasou alebo pokračovať po žltej a urobiť si okruh. Na konci sme si ako odmenu dopriali chutnú kávičku v reštaurácii pri Športcentre GAJUZ. 

Pozrite si fotografie z miesta, ktoré stojí za to navštíviť.

pano surovina oscadnica

Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: