luka a rozhhladnaKto má rád prechádzky v prírode určite rád objavuje nové miesta, alebo sa vracia na miesta, kde sa cítil dobre. Jedným z takýchto miest je určite Čarovná lúka a rozhľadňa v Oščadnici.

Čarovná lúka v Oščadnici

Na toto miesto sa dostanete naozaj veľmi rýchlo a jednoducho či už pešo alebo na bicykli. Vedie k nej modrá značka rovno od Oščadnica Píla - z križovatky pod Oščadnicou. Táto modrá trasa vedie však ďalej ako len k Čarovnej lúke. Dostanete sa po nej aj k novej rozhľadni pod Kalinovým vrchom. Určite odporúčame túto trasu absolvovať. 

Začíname teda priamo pod Oščadnicou, kde sme si nechali auto a pokračovali už po spomínanej modrej značke smerom hore. Už po po chvíli sme narazili na spomínanú Čarovnú lúku. Nedalo nám to a samozrejme sa sa pristavili. Rozkvitnuté kvety nás doslova pozývali na návštevu. Stretli sme tu niekoľko ďalších návštevníkov, ktorí tu boli pred nami a taktiež sa kochali pohľadom na rozkvitnutú plochu.
Musím povedať, že na toto miesto sa jednoznačne vrátim, a no možno v inom období, pretože lúka sa počas roka mení. 

 

carovna luka oscadnica1

 carovna luka oscadnica2

 carovna luka oscadnica13

Keď sme sa už dostatočne pokochali touto krásou nastáva realita :-) Výšľap do kopca ktorý bol pred nami. Pekne pokosená obrovská lúka cez ktorú viedla cestička. Čakala nás trasa na ktorej sme mali pekné výhľady smerom na Krásno nad Kysucou. Počasie praje výhľadom – z Javorníkov je najbližšie Vojtov vrch, či Chotárny kopec, pod kopcami vidíme aj roztrúsené Krásňanske osady. Našej pozornosti neujde ani ďalšia rozhľadňa, stojí pri osade U Jantov a  nedá sa prehliadnuť. Pomaly prichádzame na vrch kopca, na Kykulu, kde je aj lavička na posedenie. Stretávame tu skupinku cyklistov. 

Bunkre z druhej svetovej vojny

Pri pokračovaní v ceste sme si všimli v diaľke bunkre z obdobia  II.svetovej vojny. Prechádzate priamo popri nich, sú na nich umiestnené aj turistické či cyklistické značky. Míňame spomínané zachované bunkre a naďalej sa kocháme výhľadmi. Pokračujeme ďalej v stúpaní po modrej značke a pokračujeme smerom ku Kalinového vrchu. 

bunkre luka

Postupne pribúdajú aj stromy a tak sme sa dostali do vytúženého tieňa. Netrvá to dlho a v diaľke sa nám pomedzi stromy vynára rozhľadňa.

 znacenie chodnik1

 znacenie chodnik2

 znacenie chodnik3

Rozhľadňa pod Kalinovým vrchom - na Surovine

Prichádzame na miesto zvané Surovina. Miesto je veľmi pekné, sadli sme si pod prístrešok, kde sme si mohli v kľude oddýchnuť. Boli tu viaceré rodinky aj s menšími deťmi ktorí využili miesto na opekanie. Nájdete tu aj veľkú mapu s popisom okolitých trás. Keď navštívime rozhľadňu, budeme pokračovať po žltej značke smerom do centra Oščadnice.
Samotná rozhľadňa pozostáva z murovanej základne a pokračuje drevenou konštrukciou. Miesta je na veži je dostatok, tak si v kľude vychutnáte spomínané výhľady. Ako na každej rozhľadni vás tu dobre prefúkne. 

rozhladna na surovine oscadnica

 

Cesta späť po náučnom chodníku 

Po ceste dole do Oščadnice sme narazili na viaceré odpočívadlá s lavičkou - vedie tu náučný chodník. Preto ak sa vyberiete na prechádzku s menšími turistami, nebudete mať problém si po ceste oddýchnuť. Dole do dediny sme zbehli celkom rýchlo a tu nás už čaká občerstvenie v reštaurácii v Penzióne Gájuz. 

V blízkom okolí môžete navštíviť aj:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: