osady vane krasnoAko stráviť príjemné popoludnie na Kysuciach? Máme pre vás tip na výlet.

Keďže počasie bolo ideálne, rozhodli sme sa prejsť trasu z Krásna nad Kysucou do Zborova nad Bystricou cez kopec.

Za štart sme si zvolili Osadu U Drozdov a krásny kamenný most, ktorého okolie sa začalo upravovať. Pri našej poslednej návšteve sme sa nemohli dostať k jeho impozantným múrom, keďže pôvodné drevené schody boli natoľko zničené a prehnité, že to bolo celkom nebezpečné. Teraz sa pred nami objavili nové schody, po ktorých sme si pekne a bezpečne zbehli až dole k potoku. Obdivovali sme prácu a presnosť dávnych majstrov.

Zhora je most úplne nenápadný, no pokiaľ zídete dole k jeho základom, je to niečo nádherné. Most cez Vaňovský potok môžeme právom považovať za obdivuhodnú stavebnú pamiatku. Most je aj najvyšším a najširším kamenným mostom na Kysuciach a dokonca aj na Slovensku.

Po tom, čo sme sa pokochali pohľadom na kamenný most, pokračujeme osadou U Drozdov smerom na Nižné Vane.

 u drozdov kamenny most

 u drozdov kamenny most2

Osada Nižné Vane

Pred osadou na križovatke poľných ciest stojí po ľavej strane murovaná kaplnka Panny Márie. Ako sme neskôr zistili, patrí k najstarším kaplnkám v meste. Pokračovali sme vľavo smerom do osady. Táto osada je dodnes obývaná, prechádzali sme pomedzi rodinné domy a tiež rôzne chaty a chalupy v celkom prudkom stúpaní. Cesta bola pekná a príjemná, ale v zime to musí byť pre domácich celkom náročné. Pokračovali sme po ceste ďalej smer Vyšné Vane.

nizne vane krasno kaplnka

Ako si tak vykračujeme po novej asfaltke, tak je z ničoho nič koniec, už len malý chodníček. Tak trochu sme si mysleli, že sme asi zabudli niekde odbočiť, však do osady Vyšné Vane sa musí dať nejako dostať. No značka oproti nám hovorila jasne... idete správne. Iná cesta odtiaľto nevedie, len táto poľná. Nuž vykročili sme teda ďalej.
Cestička prechádzala cez pole, neskôr sme vošli do lesíka. Čím sme boli vyššie, tým bola cestička menšia. Neskôr sme už išli skôr cez pasienky. Nevadí, počasie bolo krásne tak sme si užívali babie leto.

Osada Vyšné Vane

Momentálne je osada neobývaná, no stretli sme tu chalupárov a tiež viacerých turistov.
Prechádzali sme popri zachovaných dreveniciach s hospodárskymi budovami a oplotenými dvormi. Osada má zvláštne čaro. Je tu nádherný výhľad na okolité kopce - Vojtov vrch, Kykuľu, Kýčeru a osady ako napríklad Jantov, Šustkov, Sýkorov.
V osade sa medzi domami nachádza aj kaplnka Panny Márie z roku 1915. Kúsok odtiaľ je aj stará studňa, ale dvierka boli uzamknuté. O niečo ďalej je veľmi pekne zrekonštruovaná drevenička. Na konci osady domčeky už nemali toľko šťastia a rok čo rok sú v horšom stave. Postupne sa rozpadávajú, uvidíme, aké budú o rok. Pokračujeme ďalej a mierime k rozhľadni na Hladkom vrchu.

Rozhľadňa na Hladkom vrchu

Po lesnej cestičke sme sa dostali na hrebeň, kde oproti nám je pekné upravené miesto na oddych. Nechýba kaplnka - kríž a tiež posedenie pod stromami. Je tu aj ohnisko, kde si môžete bezpečne opiecť napríklad klobásu. My sme si dali len dúšok vody a nasmerovali si to k rozhľadni, keďže od tohto miesta je to už len na skok.

rozhladna zborov
Pri rozhľadni sme stretli zopár turistov, ktorí sa vybrali stráviť čas podobne ako my, turistikou.
Z rozhľadne alebo inak monitorovacej veže sme si pozreli výhľad na Bystrickú dolinu a krásnu Malú Fatru s vyčnievajúcim Rozsutcom.

Po chvíľke oddychu sme pokračovali v ceste smerom na Zborov nad Bystricou po zeleno značenom chodníku.
Smerom dole to bola hračka. Zbehli sme to celkom rýchlo a vynorili sme sa rovno v centre dediny pri kostole. Tu sme ukončili náš výlet z Krásna na Zborov cez kopec.

trasa Krásno Drozdov cez Nižné a Vyšné Vane na Zborov

Autor a foto: redakcia

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: