greguse fotka makov obecRomantická horská osada tesne pod hrebeňom pohoria sa môže pochváliť objektmi ľudovej architektúry (už chalupársky upravenými), ale aj zaujímavou zvonicou, či umeleckým dielom.

Zvonica u Greguši bola postavená v roku 1850 a slúžila osadníkom aj ako kostol. V novodobej histórii obce bola zrekonštruovaná a posvätená. Umelecký objekt v prírode „Dolmen života a smrti“ je dielom akademického sochára Milana Greguša (*1934), ktorý síce trvalo žije v Bratislave, no je rodákom práve z tejto osady.

Autor sa k svojmu dielu vyjadril takto: „Som hrdý, že pochádzam z rodu, ktorý sa tu na Starom laze usadil a prežil stáročia. Na každom kúsku zeme, mojej dedovizne, cítim impulzy života mojich múdrych, statočných a zodpovedných predkov...“ Osada Greguše má zaujímavú históriu aj v časoch 2. svetovej vojny. Za spoluprácu s partizánmi ju na Vianoce 1944 vypálila fašistická jednotka. Aj také ťažké časy zažívali obyvatelia osady Greguše v minulosti. Dnes je osada turistami vyhľadávaná pre svoje krásne prírodné prostredie s výhľadmi na hrebene Súľovských skál, či Veľký a Malý Manín na Považí.

greguse fotka makov obec2

autor: OCR Kysuce
foto: obec Makov

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: