zatmenie slnka 001Máme za sebou najvýznamnejší astronomický úkaz tohto roka, čiastočné zatmenie Slnka. Včerajšie zatmenie bolo 55. zo série saros 124, ktorá začala 6.3.1049 a skončí 11.5.2347.

Predošlé zatmenie sme mohli pozorovať 10.6.2021 a nasledujúce nás čaká až 29.3.2025. Aj keď počasie k nám nebolo veľmi prívetivé, predsa len kde tu slniečko vykuklo a my sme mohli pozorovať tento nádherný úkaz. Tohtoročné čiastočné zatmenie začalo o 11:15 SELČ a skončilo o 13:31 SELČ. Mesiac v čase maxima, o 12:22 SELČ, zakryl necelú polovicu slnečného disku. Pozorovateľné bolo v Európe, severovýchodnej Afrike, v Západnej Ázii a na Strednom Východe.

zatmenie slnka 002

A ako vlastne také zatmenie vzniká?

Zatmenie Slnka je jav, pri ktorom Mesiac na oblohe zakryje Slnko. Hoci je Mesiac omnoho menší ako Slnko, je k Zemi aj omnoho bližšie a obe telesá majú na oblohe zdanlivo takmer rovnakú veľkosť. Aby nastalo zatmenie musí byť Mesiac vo fáze novu, teda medzi Zemou a Slnkom, navyše musia všetky tri telesá ležať na jednej priamke. Kvôli 5° sklonu dráhy Mesiaca voči obežnej dráhe Zeme okolo Slnka, zatmenie nenastáva pri každom nove, ale iba asi dvakrát ročne. Tieň Mesiaca vtedy dopadá na zemský povrch a v týchto miestach nastáva zatmenie - čiastočné, úplné, prípadne prstencové.

Úplné zatmenie Slnka je vzácne, lebo nastáva len na úzkom páse na povrchu Zeme, presne na miestach kam dopadá tzv. úplný mesačný tieň a má šírku len niekoľko stoviek kilometrov. Čiastočné zatmenie je pozorovateľné z väčšej oblasti zemského povrchu, no Mesiac pri ňom zakryje len časť slnečného disku. Zatmenie Slnka síce nastáva pomerne často, no nie na tom istom mieste na povrchu Zeme.

zatmenie slnka 004

Ďalšie zatmenia Slnka

Ak vás včerajšie zatmenie zaujalo a chceli by ste okrem čiastočného zatmenia Slnka vidieť aj to úplné tak pomerne jedinečné obdobie nastane v Španielsku v rokoch 2026–2028. V auguste 2026 tam nastane úplné zatmenie Slnka vo večerných hodinách, o rok neskôr ráno na juhu krajiny (zhodou okolností v neďalekom Egypte bude druhé najdlhšie v tomto storočí) a v januári 2028 prstencové, ktoré pri západe Slnka uvidia opäť obyvatelia Španielska. Prvé dve budú viditeľné v SR ako čiastočné.

autor: Kristína Vlčková
foto: Ing. Anton Šiser

Viac o téme:

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: