pozorovanie oblohyPrázdniny sú v plnom prúde a letné noci plné hviezd v nás prebúdzajú množstvo predstáv o vesmírnych diaľavách. Našťastie už máme techniku v podobe astronomických ďalekohľadov, ktoré pomôžu zachytiť na oblohe objekty, ktoré by sme ľudským okom nemali šancu uvidieť.

Krajská hvezdáreň v Žiline pripravuje pre všetkých záujemcov počas druhej polovice prázdnin teda v auguste, sériu mimoriadnych večerných podujatí. Pracovisko Kysucká hvezdáreň v Kysuckom Novom Meste počas prvého augustového týždňa pripravilo Prázdninové pozorovania oblohypočnúc dňom 12.8.2022 obnovuje aj pravidelné piatkové pozorovania večernej oblohy.

Návštevníci sa budú môcť zoznámiť s objektami letnej oblohy pomocou astronomických ďalekohľadov. V tomto letnom období bude na oblohe pozorovateľný Mesiac posiaty množstvom kráterov, rodiace sa a zanikajúce hviezdy, známe hviezdokopy M13 – Veľká hmlovina v Herkulovi, M57 – planetárna prstencová hmlovina, viacnásobná hviezda Epsilon Lyrae, Mliečna cesta a rôzne iné zoskupenia hviezd spolu s planétami Saturn a v samom závere mesiaca aj planétou Jupiter.

Pozorovanie meteorického roja Perzeíd

Každoročne si pre nás august pripravuje aj vesmírne divadlo v podobe meteorického roja Perzeíd, ktorého maximum tohto roku očakávame z 12.8. na 13.8.2022 v ranných hodinách. Pozorovanie meteorov nám znepríjemní Mesiac v splne, ale aj tak si túto šancu na želanie priania pri spozorovaní „padajúcej hviezdy“ nenechajme ujsť. K ich pozorovaniu nám postačia naše oči a tmavé nebo bez mrakov.

pozorovanie oblohy v

Pozorovania na Dedovke a v Žiline

Okrem uvedeného sa 13.8.2022 od 20.00 hod. – 22.30 hod. na Veľkej Rači v Oščadnici, na vrcholovej stanici LD Dedovka, podľa počasia uskutoční podujatie pre verejnosť „Padá hviezda, niečo si želaj“. Súčasťou bude prednáška zameraná na meteorický roj Perzeíd a pozorovanie oblohy prenosnými ďalekohľadmi.

Na ďalšom pracovisku Krajskej hvezdárne v Žiline - Pozorovateľni na Malom diele v Žiline sa konajú v dňoch 5.8., 12.8., a 19.8. „Letné astronomické kiná“ – tematické prednášky spojené s večerným pozorovaním oblohy – môžete sa tešiť na ochutnávku toho najlepšieho čo nočná obloha v tomto období ponúka prostredníctvom pozorovania astronomickými ďalekohľadmi z pozorovateľne na Malom diele v Žiline. Témy „Letných astronomický kín“ ako aj všetky informácie o nás nájdete na www.astrokysuce.sk.

Na obnovené pravidelné piatkové večerné pozorovania na obidvoch pracoviskách sa treba vopred telefonicky objednať.

Soňa Sucháňová
Krajská hvezdáreň v Žiline
foto: pexels.com

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: