Určite ste už postrehli množstvo článkov o úžasnej tohtoročnej kométe s dlhou dráhou obehu. Dajme si teda veci na pravú mieru a pozrime sa na to aj z druhej strany a teda trošku realistickejšie.
Kométa C/2022 E3 ZTF bola objavená v minulom roku konkrétne 3. marca, a to pomocou Zwiky Transient Facility (ZTF čo nesie aj v názve) na observatóriu Mt. Palomar v Kalifornii astronómami B. Bolinom a F. Mascim.
Vedci na základe jej pozorovaní a zároveň dát z databáz až z roku 2021 vypočítali, že naposledy obletela okolo našej planéty približne pred 47 500 rokmi a teda odtiaľ všetky tie nadšené titulky o neandertálcoch. Bohužiaľ sa vplyvom gravitácie ostatných telies v našej slnečnej sústave zmenila jej obežná dráha a našu slnečnú sústavu navždy opustí.
Poďme sa ale pozrieť na termíny, ktoré nás zaujímajú pri jej pozorovaní:
V perihéliu, teda najbližšom bode jej dráhy ku Slnku, bola 12. januára 2023 a pomaly sa približuje k našej Zemi, kde sa ocitne 2. februára 2023. Bude sa pohybovať vysoko na nočnej oblohe a nebude ani zapadať, teda bude cirkumpulárna.
Predpovede na jej pozorovanie sú priaznivé, odhadovaná magnitúda 5 je na hranici pozorovania voľným okom. Pri kométach, ale záleží na viacerých faktoroch a ten najpodstatnejší je, či už okolo slnka obletela. Táto kométa už minimálne raz obehla okolo Slnka a teda môže sa stať, že jej jadro už nedokáže poskytnúť dostatok materiálu na vytvorenie jasného chvosta.
Pozorovateľná bude od 18. januára do približne 15. februára, malým ďalekohľadom a v priaznivých podmienkach mimo mesta MOŽNO aj voľnými očami. Pohybovať sa bude priebežne cez súhvezdia Pastiera, Draka, Malej medvedice, Žirafy a zakončiť by mala v súhvezdí Býka.
Po tomto období bude pozorovateľná, až do konca marca pomocou stredných a väčších ďalekohľadov v oblasti súhvezdia Eridanus.
Vo výsledku sa ale treba pripraviť na to, že kométy sú neistá stávka a nikdy dopredu nevieme, či sa predpovede naozaj naplnia tak ako sú očakávané. Určite sa ale nezabudnite pozrieť v danom čase na oblohu alebo navštíviť najbližšiu hvezdáreň a ak sa pošťastí budete mať krásny zážitok.
Adrián Herčko, Krajská hvezdáreň v Žiline
foto ilustračná: pixabay.com