zakopcieObec Zákopčie sa nachádza v severovýchodnej časti Javorníkov, konkrétne v pramennej oblasti pravostranných prítokov rieky Kysuca. Rozlohou patrí k jednej z najväčších obcí na Kysuciach.

Člení sa na 5 dolín - Kolovskú, Kordišovskú, Rulcovskú, Polievkovskú a Kľukovskú. Na Kysuciach si drží prvenstvo v počte osád.


História

V prvej písomnej zmienke z roku 1662 sa spomína názov Zakopcsany v urbári feudálneho panstva Strečno. Podľa tohto dokumentu bola obec založená v roku 1161 palatínom Františkom Vešeléniim.


Pamiatky

Kostol sv. Jána Krstiteľa

Kostol postavený v barokovo-klasicistickom slohu z roku 1971 je dominantou obce. Na stene nad hlavným oltárom je zavesený obraz sv. Jána Krstiteľa. Kostol bol postavený na žiadosť kniežaťa Antona Esterházyho. Pri kostole je cintorín a pamätník padlým vojakom z prvej a druhej svetovej vojny.

Sakrálne pamiatky

Vo viacerých osadách obce sa nachádzajú sakrálne pamiatky - kríže, kaplnky a obrázky svätých. Majú rôznu veľkosť i rôzny architektonický štýl. K najväčším kaplnkám patrí kaplnka u Ruľcov - slúžia sa tu sväté omše. Zaujímavé sú aj kaplnky u Holešov a na Petránkach.


Turistika

Rozhľadňa na Marťákovom kopci

Rozhľadna z kameňa a dreva bola dostavaná v roku 2011. Nachádza sa vo výške 854 m n.m., pre obec má veľký význam keďže podporuje turistický ruch, turizmus a rozvoj vidieka. V jej okolí je turistický chodník, v lete sa môže využívať na cykloturistiku alebo pešiu turistiku. Počas zimy tadiaľ vedie bežecká trať.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: