klokocov obecObec Klokočov leží v Turzovskej vrchovine medzi Javorníkmi a Moravsko-sliezskymi Beskydami v povodí rieky Predmieranky.

História

Klokočov bol súčasťou Turzovky v rokoch 1598 -1954. Rozdelením Turzovky vznikli dňa 15. 5. 1954 štyri samostatné celky, jedným z nich bol aj Klokočov.

Pamiatky

  • Farský kostol Božského Srdca Ježišovho – secesný kostol v neogotickom štýle sa staval v rokoch 1918 – 1928. Slávnostná posviacka sa konala 28.10.1928. Pôvodne mal byť kostol dvojvežový, napokon sa postavil ako jednovežový a menší oproti pôvodnému zámeru. V rokoch 1918 – 1960 tu pôsobil turzovský farár Karol Točík. Farnosť patrí od roku 2008 do žilinskej diecézy.
  • Osada Do Kršle – bývalá vidiecka pamiatková zóna – v osade sa nachádzajú objekty ľudovej architektúry. Najstarší objekt v osade je z konca 19. storočia, najmladší z roku 1948.


Turistika

Náučný chodník Klokočovské skálie

Klokočovské skálie tvoria guľovité útvary, za prírodnú rezerváciu bolo územie vyhlásené v roku 1984. Predmetom ochrany v tejto oblasti je aj výskyt rastliny rebrovky rôznolistej, ktorá sa dostala aj do symbolu CHKO Kysuce. V oblasti sú i ďalšie zriedkavé a ohrozené rastliny a živočíchy. Ku skáliu je možné sa dostať po modrej turistickej značke na turistickom chodníku, ktorý začína pri hlavnej ceste.

Cez rezerváciu prechádza 850 m dlhý náučný chodník, na ktorom sa dozviete zaujímavosti o tomto území. Chodník je vhodný aj pre rodiny s menšími deťmi.


Osada Biely Kríž

V minulosti bola osada Biely Kríž vyhľadávaným miestom na rekreáciu. Nachádza sa na česko-slovenskom pohraničí. Na slovenskej strane sa nachádza hotel Kysuca, ktorý dnes už nie je v prevádzke. Navštevovaným miestom je kamenná kaplnka zasvätená sv. Cyrilovi a Metodovi, kde sa dodnes slúžia omše. V minulosti tu slúžil omše poľský kňaz Karol Wojtyla, neskôr pápež Ján Pavol II.

Cestu možno začať v časti Vrchpredmier, kde je možné zaparkovať a po žltej značke ísť z Klokočova (Bus), spať sa dá ísť z Bieleho Kríža po červenej na Doroťanku (horská chata) a miestnou cestou do východzieho bodu. Celý okruh má približne 10 km.


Národná prírodná rezervácia Malý Polom

Patrí do katastrálneho územia obce, za prírodnú rezerváciu bola vyhlásená v roku 1981. Verejnosti je voľne prístupná.


Prírodná rezervácia Polkova 

Nachádza sa na území obce, je v správe štátnej ochrany prírody Kysuce.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: