ochodnicaObec Ochodnica sa nachádza v Nízkych Javorníkoch v doline na pravej strane rieky Kysuca, rozprestiera sa pozdĺž oboch strán potoka Ochodničanka.

História

Vznik obce sa datuje do roku 1569 na základe valašského práva na území budatínskeho panstva v chotári Kysuckého Lieskovca. Obec patrila na začiatku 20. storočia k významným drotárskym centrám Kysúc, drotárstvo tu totiž bolo typickým zamestnaním obyvateľov.

Pamiatky

 • Kostol sv. Martina
  Výstavba bola dokončená v roku 1872, je postavený v románsko-klasicistickom štýle. Nachádza sa v ňom barokový obraz z 18. storočia, na ktorom je sv. Martin, patrón kostol je vyobrazený aj na obraze Eduarda Swierkiewicza z roku 1837. Súčasný hlavný oltár bol zaobstaraný v roku 1909.
 • Historické osady
  V obci nájdete typické kysucké osady Beľajky, Petránky a Suchá, v ktorých jej zachovaná tradičná ľudová architektúra. V Suchej sa každý rok koná sv. omša pri kaplnke zvanej "jaskyňa Lurdskej Panny Márie" postavenej z tesaného kameňa.
 • Ochodnický prameň
  Za prírodnú pamiatku bol vyhlásený v roku 1973. Vyviera z neho mineralizovaná voda s obsahom sírovodíka. Je známy aj pod pojmom vajcovka kvôli svojej vôni. Prameň sa nachádza pri konečnej autobusovej približne 15 metrov od potoka Ochodničanka.

Turistika

 • Rozhľadňa na Marťakovom kopci
  Rozhľadňa sa nachádza vo výške 864 m n.m. a ponúka výhľad na Veľkú Raču, Moravsko-sliezske Beskydy či Lysú horu. Na jej výstavbu sa použil kameň a drevo. Z obce k nej vedie trasa po zelenej značke na Chotárny kopec, na ktorom sa dá napojiť na trasu značenú červenou značkou vedúcou k rozhľadni.
 • Turistické trasy
  Z obce sa po turistických trasách dostanete na viaceré zaujímavé miesta. Môžete sa vybrať po zelenej značke smerom do Nesluše cez osadu Suchá do bodu Klinkovci. Z tejto križovatky sa dá po zelenej značke pokračovať do Nesluše, alebo po modrej cez osadu Majtánky do Kysuckého Nového Mesta. Z bodu Klinkovci sa dá ísť aj opačným smerom po modrej značke do Petránok. Do osady Beľajky sa dostanete z obce po trase so zelenou značkou smerujúcou na Chotárny kopec.
 • Cykloturistika
  V obci je vybudovaná cyklotrasa vedúca od Ochodnického prameňa do osady Petránky. Trasa vedie po lesnej ceste, na celom jej úseku sú osadené orientačné značky. Z Ochodnice je možné sa napojiť aj na Bystrickú cyklomagistrálu. Za železničným priecestím prejdete na cestu pre autá, ktorou sa dostanete do Dunajova, cez ktorý vedie cyklomagistrála.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: