rozhladna petranky martakov kopecNa Marťákovom kopci v Zákopčí v osade Petránky sa na hrebeni Javorníkov vypína rozhľadňa s výškou 14 m.

Je vybudovaná z kameňa a dreva a pripomína starodávnu strážnu vežu. Jej autorom je architekt Stanislav Mikovčák, ktorý navrhol aj rozhľadňu na vrchu Bobovec v Starej Bystrici. Na rozdiel od nej však rozhľadňa na Zákopčí nemá kruhovú ale štvorhrannú spodnú časť.

Nachádza sa vo výške 854 m n. m. a ponúka kruhový výhľad na okolie – uvidíte z nej Lysú Horu na Moravsko-sliezskych Beskydoch, Veľkú Raču i Veľký Rozsutec v Malej Fatre. Vyhliadková plošina na nej je sprístupnená počas celého roka. Pri rozhľadni je aj krytý prístrešok pre návštevníkov a malá kamenná informačná tabuľa.

Cesta k rozhľadni vedie po červenej turistickej značke z Čadce, prípadne z Makova alebo po modrej značke z Kysuckého Nového Mesta. Návštevníci z Ochodnice zase môžu ísť po zelenej značke na Chotárny kopec a tam sa napojiť na trasu po červenej značke.

Najkratšia trasa začína v Zákopčí v časti u Rulcov, z nej pokračuje do osady u Trnkov. V nej sa už napojíte na chodník vedúci smerom k rozhľadni. Celá táto trasa má dĺžku približne 2,1 km a je vhodná aj pre najmenších turistov. Cesta späť môže byť rovnaká, prípadne môžete ísť cez Petránky do Čadce.

Rozhľadňa bola dostavaná v roku 2011. V jej okolí je turistický chodník, ktorý je možné využívať na cykloturistiku alebo pešiu turistiku. V zimnom období tadiaľ vedie bežkárska trať.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: