pramen ochodnica vajcovka 001Prameň nájdete v hornej časti Ochodnice približne 15 metrov od potoka Ochodničanka pri poslednej autobusovej zastávke.

Nachádza sa v blízkosti cyklotrasy v hornej časti Ochodnice. Za prírodnú pamiatku bol vyhlásený v roku 1973. Celé chránené územie má rozlohu 158 m2, ochranné pásmo zase 1866 m2.

Územie bolo za chránené vyhlásené práve kvôli mineralizovanému prameňu, ktorý má vysoký obsah sírovodíka. Prameň je upravený - vyteká zo studne vyrobenej z kameňa, ktorá je prekrytá dreveným šindľom. Vybudovala ho ZO ČSČK v roku 1975 na počesť 35. výročia SNP a 60. výročia založenia ČSČK v Ochodnici.

Vyviera z neho mineralizovaná marinogénna voda s nátriovochloridovým chemickým zložením a už spomenutým vysokým obsahom sírovodíka. Aj preto je tento prameň známy svojou typickou arómou a označuje sa názvom Vajcovka. Prameň je umiestnený vo flyšovom pásme.

Voda z prameňa voľne vyteká do rieky Ochodničanka. Nechodia si ju naberať len miestni obyvatelia, často tu zavítajú aj turisti. V minulosti z prameňa pili vodu ľudia, ktorí pracovali na poliach alebo v lese a verili, že im dodá silu. Dnes už vieme, že prameň je dobrým zdrojom železa, vápnika, magnézia alebo draslíka.

Areál je príjemným miestom na oddych. Ak tu zavítate, môžete si odpočinúť v drevenom prístrešku, kde je stôl, lavičky a ohnisko.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: