ochodnicaMesto sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska, leží na rozhraní Javorníkov a Kysuckej vrchoviny.

História

Kysucké Nové Mesto sa prvýkrát spomína pod názvom Jesesin v darovacej zmluve Bela IV. z roku 1254. Mestské výsady boli pridelené v roku 1325, názov Nové Mesto sa používa v roku 1358. Okresným mestom sa stalo v roku 1996.

Pamiatky

  • Historické jadro
    Ide o jediný historicky zachovaný komplex na Kysuciach. Domy na štvorcovom námestí boli postavené v 17. storočí. Na námestí sa dlhé obdobia konali trhy a jarmoky. Námestie bolo v roku 1994 zrekonštruované.
  • Kostol sv. Jakuba
    Gotický objekt bol postavený v roku 1284. Kostol bol viackrát poškodený požiarom, pri požiari v roku 1904 sa zničili vežové hodiny, kostol ich dodnes nemá. V roku 1906 prebehla rekonštrucia v neorománskom slohu. Ide o trojloďovú stavbu, v bočnej kaplnke je súsošie Kalvárie z konca 18. stor. Pod kostolom sa nachádza krypta.
  • Domy na Belanského ulici
    Domy na tejto ulici sú z prvej polovice 17. storočia, dom s číslom 9 je z druhej pol. 18. stor. - je to baroková dvojpodlažná budova. Dvojpodlažnou renesančnou budovou je dom č. 209. Dom s číslom 195 je dvojpodlažnou trojosovou stavbou, bol prestavaný v barokovom slohu.
  • Mýto
    Tzv. panský dom sa nachádza v historickom jadre mesta. Býval tu richtár, zároveň tu zasadal mestský súd. Po 2. svetovej vojne to bolo sídlo Okresného súdu, miestnej inteligencie, úradníctva a divadelníkov. V súčasnosti tu sídlia rozličné organizácie a hotel.
  • Pivovary
    Dvojpodlažná budova pivovaru sa nachádza na Jesenského ulici č. 4, budova je z 2. pol. 17. storočia. Oproti je ďalšia budova bývalého pivovaru, dnes je to hasičská zbrojnica DHZ KNM.
  • Zvonica v mestskej časti Dubie
    Na zvone je uvedený rok výroby 1846, vyrobený bol v Trnave. Poskladali sa naň obyvatelia Dubie v období, keď bol Joseph Bajanek richtárom. Zvonica bola pravdepodobne postavená v rovnakom roku.

Turistika

  • Výstup na Ľadonhoru
    K obľúbeným patrí výstup na Ľadonhoru (najvyšší vrchol v oblasti dolných Kysúc). Trasa začína na žel. stanici, odkiaľ sa modrej značke ide do Budatínskej Lehoty ku krížu Pod Poľanou. Na mieste treba odbočiť vpravo a pokračovať úbočím Poľany na jej najvyššie miesto. Cesta ďalej vedie úzkym hrebeňom Stien na vrchol Holý vrch, za ním nasleduje strmý výstup na Ľadonhoru.
  • Výstup na Veľký Vreteň
    Zo žel. stanice sa treba vybrať po zelenej značke smerom do Radole až na jej juhovýchodný koniec. Stúpanie na Vreteň je prudké, v závere chodník naberá podobu serpentín. Pod ostrým hrebeňom vrcholu je kríž s lavičkami, od tohto miesta je už cesta krátka.
  • Rozhľadňa na vrchu Tábor
    Na vrch Tábor sa dá dostať viacerými trasami, jedna z nich vedie po modrej turistickej značke priamo zo žel. stanice v meste.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: