rozhladna tabor knmRozhľadňa Tábor nad Kysuckým Novým Mestom sa nachádza sa na rovnako pomenovanom vrchu, ktorý má nadmorskú výšku 697 m n.m. Rozhľadňu začali ju stavať v roku 2014 a je celo drevenej konštrukcie. Je skvelý turistický cieľ, ale aj krásne miesto na prechádzku či oddych.

Na vrch Tábor sa môžete dostať viacerými trasami. My sme si vybrali modrú turistickú značku, po ktorej sa dostanete rovno zo železničnej / autobusovej stanice v Kysuckom Novom Meste.

Ďalšie možnosti výstupu na vrch Tábor sú zo susednej Nesluše, kde pôjdete po zelenej značke, dĺžka výstupu približne 1 hodina 30 minút, alebo z Ochodnice, kde je to podobne približne 1 hodina 40 minút.

Výstup na vrch nie je náročný. Na túru preto môžete zobrať aj svoje deti, v pohode to zvládnu aj starší ľudia.

Samotná rozhľadňa je postavená z drevenej konštrukcie. Oceňujeme skvelý nápad na prízemí vybudovať po stranách stavby dva zastrešené prístrešky, v ktorých sú umiestnené dva veľké drevené stoly s lavicami. Hneď vedľa rozhľadne sa nachádza ohnisko, kde si môžete kľudne opiecť klobásu či slaninku.

rozhladna tabor knm sedenie

Modrá turistická trasa z Kysuckého Nového Mesta

Ako som už spomenula, my sme sa vybrali po modrej turistickej značke, ktorá začína na železničnej stanici v Kysuckom Novom Meste. Ak ste autom, môžete zaparkovať aj tu, no my sme išli troška ďalej, prešli sme cez železničné priecestie na Kukučínova ulicu, kde sa po pravej strane nachádza parkovisko pred zdravotným centrom. Odtiaľto sme šli už peši, po ceste medzi domami do mierneho kopčeka.
Trasa je veľmi dobre označená, s častými smerovníkmi, takže by ste nemali mať problém ich čoskoro spozorovať. Odbočujeme doprava a prechádzame mimo hlavnej cesty. Chodník vedie najskôr po upravenej panelovej ceste, ktorá vedie k miestnemu vodojemu. Neskôr pokračuje po lesnej cestičke stále hore. Vidieť, že v lokalite bola ťažba dreva, takže počas daždivého počasia bude cesta určite rozblatená.
Ak budete pozorne pozerať niektoré stromy, sú znova označené na výrub.


Keď vystúpite na prvý kopec, pôjdete menším chodníčkom po rúbanisku, kde sú vysadené nové stromčeky skryté vo vysokej tráve.
Keď sa pozriete späť, uvidíte Kysucu ako na dlani. Pokračujeme ďalej po modrej už v miernejšom stúpaní a cestička sa znova rozšírila. Po chvíli sa už pred nami objavilo posledné poschodie rozhľadne. Ako sme prichádzali bližšie, poschodia pribúdali. :-)

rozhladna tabor mix

Cesta na Tábor nám trvala necelú hodinu, ale šli sme naozaj pohodovým krokom.

Keďže sme mali ukážkové počasie, mali sme neskutočný výhľad. Videli sme celé pohorie Malej Fatry. Jesne bolo vidieť Veľký Rozsutec aj Malý Rozsutec, ďalej Stoh, Chleb ale aj celý hrebeň Malej Fatry.

Bližšie k nám si vychutnáte pohľad na Kysuckú vrchovinu a Kysuckú bránu ktorá je tvorená vrchmi Rochovica a Brodnianka. Uvidíte aj Budatínsku Lehotu, Kysucké Nové Mesto či Ľadonhoru, Malý a Veľký Vreteň či blízku osadu Majtánky.

panorama vyhlad tabor

Škoda, že tam nieje nejaká mapa, aby neznalý pozorovateľ mohol identifikovať jednotlivé miesta.
Na prízemí nájdete aj schránku s knihou, do ktorej sa môžete podpísať či nechať odkaz.

Ak nie ste autom, môžete pokračovať modrej značke pokračovali ďalej. Dostali by ste sa až do Zákopčia. Táto trasa je cca 16km dlhá a má pomenovanie podľa rodáka z Kysuckého Nového Mesta, Viliama Galvánka.

Ak sa budete vracať späť po tej istej trase a zbehnete prvé klesanie, treba si dať pozor, aby ste nezabudli odbočiť doprava na nenápadnejší chodníček, je to dobre značené, ale ak sa zakecáte tak si ju nemusíte všimnúť.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.