tabor vrcholova kniha 002

Ten, kto vystúpi na vrch Tábor môže svoju svoju účasť zaznamenať vo vrcholovej knihe. Prečítajte si zopár zaujímavostí, ktoré z nej vybral Teodor Braciník zo ŠKT KNM.

Vrchol Tábor leží v pohorí Javorníky a vedie ním modrá turistická značka dlhá 16 km, ktorá začína v KNM a končí v Zákopčí. Na vrchole Tábora na rozhľadni je umiestnená skrinka s vrcholovou knihou, kde môže každý kto vystúpi na vrchol Tábor zaznamenať svoju účasť a svoje zaujímavé postrehy. Túto vrcholovú knihu mením každý rok a robím z nej túto štatistiku, ktorú si teraz môžete prečítať. Viac o rozhľadni nájdete aj v článku.

V knihe je veľa zaujímavých zápisov, maľbičiek od detí, veršíkov, básničiek, upozornení od rôznych ľudí, športovcov, turistov, baykerov, štvorkolkárov, šermiarov, zahraničných návštevníkov, ale aj zver ako medveď atď... Na čelnej stránke knihy umiestňujem pri výmene knihy vždy svoj nový veršík, aby uvítal každého účastníka. V tomto roku 2019 vítal účastníkov tento veršík:

 • Tábor 697,4 m n.m.
  Už si konečne vyšiel na vrchol Tábor,
  to znamená že si tvrdý ako mramor.
  Šľapu Ti dobre Tvoje nožičky,
  asi Ťa v hlave nestrašia žiadne pôžičky.
  Ťahal si tu aj svoje detičky,
  aj keď si im musel rozprávať krásne rečičky.
  Prišiel si po ceste Viliama Galvánka,
  daj si na rozhľadni na neho panáka.
  Niečo pekné do knihy o sebe napíš,
  kým druhý šťastný dych tu lapíš.
  Vidíš z rozhľadne krásny kysucký svet,
  je krajší ako jarný alebo zimný kvet.
  Aj keď tu prší, to na nás veľa lásky spadne,
  pokoj a kľud nech tu medzi nami vládne.
  Doliny, vrcholy a slniečko nech nás tu hrejú,
  a všetci ľudia nech sa na seba stále smejú.
  Horám zdar !!!

tabor vrcholova kniha

Teraz niečo z knihy

Záznamy v nej sú z časového obdobia: 26.9.2018-26.9.2019. Za toto obdobie sa do vrcholovej knihy zapísalo 2188 ľudí, no skutočnosť návštevnosti je iná. Vrchol navštívilo zhruba asi o 500 ľudí viac, ale svoju návštevu nezaevidovali (veľa ľudí mi to potvrdilo, že si skrinku s knihou vôbec nevšimli). Takže môžeme povedať, že vrchol v uvedenom čase navštívilo zhruba do 2700 ľudí, možno trošku menej, možno viac. Najväčšia účasť býva v obdobiach Vianoc a Nového roku – okolo 100 ľudí, potom cez Veľkonočné sviatky -112 ľudí - a tiež cez prázdniny.

Vystupujú tu jednotlivci, celé rodiny aj s tými najmenšími detičkami aj najstaršími rodinnými príslušníkmi, zaľúbenci, partie rôzneho rangu, no jednoducho všetci čo majú radi prírodu. Zažívajú tu štebot vtákov, krásne chvíle ticha, kľudu, pokoja, teplých lúčov vychádzajúceho a zapadajúceho slnka, ako aj drsnejšie zážitky, keď leje, fúka, sneží , mrzne ,alebo keď z blata máme 100 kilové topánky až po kolená , ale nakoniec ten krásny pocit z výstupu, že som to dokázal, pocit víťazstva na samým sebou, a nakoniec si poviem, že sa tu vrátim niekedy opäť a znovu – to je sila prírody ,to je turistika. Tiež sa tu oslavujú rôzne výročia pri rôznych  príležitostiach s opekaním, pojedaním rôznych dobrôt, s fotením krásnych záberov a výhľadov na celé okolie – Malú Fatru, Kysuckú vrchovinu, časť Javorníkov, aj na časť Beskýd.

tabor vrcholova kniha 2

Sú tu zápisy od účastníkov z viacerých krajín, miest a obcí ako napr.: Holandsko, Nemecko, Ukrajina, Poľsko, Čechy no a samozrejme aj ľudia zo Slovenska. Spomeniem niektoré mesta ako : Jihlava, Tábor –južné Čechy , Ústi nad Orlici, Ostrava, Dečín, Vranov nad Topľou, Bratislava ,Trenčín, Dubnica nad Váhom, Záhoráci, Kláštor pod Znievom, Štiavnik, Stankovany, Čadca, Žilina, ľudia z KNM a celého širokého okolia.

Teraz uvediem len niektoré výnimočne výkony a zaujímavé postrehy pretože ich je veľa. Najčastejšími účastníkmi boli ( niektorí priezvisko neuvádzali ):
87 x Lukáš Bieleš – ultramaratonista, ktorý svoju kondičku zvyšuje výstupmi na vrchol z rôznych kútov dolných a horných Kysúc aj z doplnenou záťažou na chrbte za fantastické časy, čo si môžete pozrieť z jeho záznamov už aj v novej knihe. 9.7.vystúpil na vrchol bosý!!!,
78x Milan
68x Martín Jurák
26x Sandra a pes Blacky
24x Tinči
21x Evka a Jozef
20x Zdenka a Bohuš, S Cigánik ...

tabor vrcholova kniha 008

Okrem toho tu mali viacero výstupov aj rodiny ako Fera Žabku a Fera Obšivana, ďalej Helovci, Kandrikovci, Galvánkovci...

Ďalej organizácie a skupinky: TO Draci KNM, Hadzanarský oddiel MŠK KNM, Šermiarky zo Žiliny, KST TOM Solinky, viac krát aj Baykeri, 4.9.- 2x -v jednom dni - pešo aj bicyklom T Orieščík, 9.6. traja chalani prespávajú na rozhľadni, o 05,50 hod.- 14°C a dážď – Peťo Hroš, 22.7 - tretí ročník prespatia na rozhľadni - V Janík, V Vyšlan, P Paralec, P Kočíš, Slávnostné otvorenie a posvätenie lesnej cesty po rekonštrukcií a vysadenej milióntej sadenice zo svätou omšou okolo 200 ľudí, 1.12. Mikulášsky výstup cca 30 ľudí, na Silvestra 38 ľudí, 1.1. Novoročné stretnutie cca 60 ľudí, stretnutie októbriačikov 36 ľudí a ďalší a ďalší, jednoducho všetkých vymenovať nejde.

No a nakoniec – najvzácnejšia návšteva vrcholu Tábora bolo ich veličenstvo pán Medveď ,je nutné ho pochváliť a prečo? Nenechal tu žiadne odpadky (ako niektorí návštevníci ) ani nič nezničil - prišiel, videl, počul a odišiel. Preto sa chovajme aj my tak, že tu po sebe nenecháme odpad a neporiadok, nerýpme a nepíšme po konštrukcií rozhľadne rôzne odkazy a vyznania, veď je tu nato táto kniha. Príroda nám bude zato vďačná a vráti nám to mnohonásobne späť svojou krásou, liečivým tichom, krásnymi výhľadmi a úžasnou atmosférou, z ktorej vždy načerpáme mnoho nových síl, kľudu a pokoja. Tak jej všetci pomáhajme!!!

Horám zdar !!!


autor: Teodor Braciník, ŠKT KNM 
foto: F. Žabka, T. Braciník a D.Šrenkel

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: