zborov nad bystricou hlavnaObec Zborov nad Bystricou sa nachádza v severozápadnej časti Slovenska, konkrétne v severovýchodnej oblasti regiónu Kysuce. Leží v bystrickej doline v dolnej časti toku rieky Bystrica na styku Kysuckých beskýd a Kysuckej vrchoviny.

História

Prvá písomná zmienka o obci sa datuje rokom 1635. Išlo o územie, ktoré osídľovali valasi - v tomto období sa začala rozvíjať valašská kolonizácia na Kysuciach. Prvá pečať obce sa na listine objavuje v roku 1785 a nesie latinský nápis: Zborov. Sigilum Pagi. Je na nej vták a sedem cípa grófska koruna.

Zaujímavým dokumentom je kniha "Protokolov" z roku 1749, podľa ktorej bol prvým richtárom Ján Murgaš (r. 1775). Kniha dokumentovala dianie v obci do roku 1864.

Z obdobia prvej svetovej vojny sa zachovalo málo informácií, je však zdokumentované, že zahynulo 31 obyvateľov obce. Dianie počas druhej svetovej vojny výrazne zasiahlo obec - i v bystrickej doline začali partizáni útočiť na nemecké vojská, ktoré definitívne opustilo územie obce až po zásahoch sovietskych hliadok.

Pamiatky

Rímskokatolícky kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie

K výstavbe tohto kostola trochu prispela i náhoda. V tom čase sa začalo s budovaním Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici - Vychylovke a ako kostolík do tohto múzea bola vybraná práve kaplnka Ružencovej Panny Márie zo Zborova. Presťahovaním kaplnky do múzea podporila výstavbu nového kostola. Projekty na výstavbu v tej dobe moderného kostola boli hotové už v roku 1969. Smelé plány kostola vypracoval 70-ročný dekan Ing. Ferdinant Foltán zo Súľova v spolupráci s bratmi Surovovcami: architektom Antonom a stavebným inžinierom Stanislavom. Pri návšteve kostola si všimnite nádherný 4m vysoký korpus Ukrižovaného Ježiša z duvalumína, ktorý vyhotovil akad. sochár Alexander Trizuliak. Zaujímavosťou sú aj nádherné vitráže. O tie sa zaslúžil akad. maliar Vincent Hložník. I preto sa zborovskému kostolu hovorí KYSUCKÁ SIXTÍNSKA KAPLNKA. Zvony kostola vyrobila pani Marie Dittrichová z Brodku pri Přerove. Vysviacka kostola bola 8. decembra 1973.

Neskorobaroková kaplnka Ružencovej Panny Márie

Veriacim táto kaplnka slúžila od roku 1870. Dnes ho môžete nájsť v Novej Bystrici - Vychylovke v Múzeu Kysuckej dediny. Jeho exteriér je vytvorený malým jednoloďovým priestorom, ktorý je krytý rovným stropom s polkruhovým uzáverom. V interiéri je neskorobarokový oltár. Drevená oltárna architektúra je doplnená bočnými plastikami anjelov, ďalšie voľne umiestnené barokové plastiky sú vyrobená na začiatku 18. storočia a sú ľudovým dielom. Z konca 18. storočia pochádza plastika Krista na kríži, polychrómová plastika Madony zase bola zhotovená na konci 19. storočia. Jej autor je neznámy.

Turistika

Obec je navštevovaná hlavne kvôli oddychu. Cez obec popri rieke prechádza cyklotrasa - Bystrická magistrála, ktorá začína v Krásne nad Kysucou a končí v Novej Bystrici. Odtiaľ sa ďalej po hlavnej ceste dostanete až do múzea vo Vychylovke prípadne na Oravskú Lesnú. Turisti si môžu naplánovať aj pešiu turistickú trasu, ktorá vedie po hrebeni a je značená červenou turistickou značku cez Hájnicu, Šlapkov a Matúšov vrch až na Klubinu s peknými výhľadmi do oboch dolín (Krasňanskej i Bystrickej). Magistrálu využijete nielen počas letného, ale i zimného obdobia, kedy je trasa upravovaná pre bežkárov.

Náučno-turistický chodník Fojtov potok

K zaujímavým a krásnym kútom našej obce patrí Fojtov potok spadajúci pod CHKO KYSUCE. Nachádza sa tu mnoho chránených druhov rastlín a živočíchov. Potok sa nachádza v strede obce a tvorí jednu z mnohých dolín tiahnucich sa od hlavnej cesty smerom do chotára obce. Ľudia do tejto lokality prichádzajú za oddychom. Týmto chodníkom sa môžete dostať až na Veľkú Raču. Domáci túto lokalitu často navštevujú najmä kvôli prameňom vody, ktorú volajú aj Hladná voda. Traduje sa, že je liečivá. Lokalita je aj rajom pre hubárov. Počas cesty nájdete aj náučno – informačné tabule s popisom a fotodokumentáciou lokality, spolu s lavičkami, kde si môžete oddýchnuť. Posledné odpočívadlo – posedenie a informačná tabuľa sa nachádza priamo pri prameni „Hladnej vody“.

V dolinkách obce nájdete a zákutia na oddych a rozjímanie. Zvyčajne je tam maličká kaplnka s lavičkou obklopená stromami.

 

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: