obec oscadnicaObec Oščadnica leží na ľavom brehu rieky Kysuca pod masívom Veľkej Rače. Je najväčšou obcou v regióne Kysuce.

História

Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1579 v liste Budatínskeho grófa adresovaného kňažnej v Tešíne. Rozsiahlejšia zmienka s rozsahom jednej strany je o obci v rukopise Mateja Bela o Trenčianskej stolici z roku 1730. Už vtedy sa používal názov „Oszadnicza vel Osstanicza“. Z minulosti v obci zostali objekty pôvodnej drevenej architektúry.

Pamiatky

  • Kalvária
    Kalvária bola v obci postavená na podnet veriacich z obce ako znak vďaky za to, že II. svetová vojna obec obišla a nikto z jej obyvateľov nepadol. Prípravné práce začali v roku 1946, stavba samotná začala v roku 1947. Projekty vypracoval architekt Anton Medrický, ich výstavbu zrealizoval murársky majster Rudolf Štens. Reliéfy zastavení krížovej cesty boli zhotovené Chrámovým družstvom v v Pelhřimove.
  • Kostol nad Kalváriou
    Aj kostol bol výsledkom žiadosti veriacich z obce. Architektom bol Anton Medrický, ktorý kostolu daroval pozlátený obraz Panny Márie s Ježišom. Výstavba prebiehala v rokoch 1947-1948, vysviacka kostola, krížov a Kalvárie bola 15.8.1948.
  • Kaštieľ
    Gróf Ballestrem dal na lokalite ktorú odkúpil postaviť kaštieľ ako poľovnícke sídlo, zároveň pri ňom zriadil lesopark. Výstavba kaštieľa prebiehala v rokoch 1910-1913. V súčasnosti ho poznáme ako miesto kde sídli Kysucká galéria v Čadci, jej majetkom sa stal v roku 1976. Celoročne v ňom prebiehajú zaujímavé výstavy.
  • Kaplnky
    V obci nájdete i mnohé kaplnky, napríklad v osade Svancari, v doline za Dedovkou, v osade u Haladeji či v osade Vreščovka alebo v Rovniach.
  • Kríže
    V obci sú i viaceré kríže - nájdete ich U Bacmaňáka na Vyšnom konci, u Kučáka na Nižnom konci i pri Kaštieli pod Oščadnicou.

Turistika

  • Spolu je v obci 12 turistických trás. Niektoré z nich cez územie obce prechádzajú, iné vedú priamo z obce napríklad na Veľkú Raču alebo na Príslop. Dve trasy prechádzajú cez obec a sú označené červenou značkou - jedna z nich vedie z Čadce na Serafinov, druhá od Sólu na Rycerku. Modrou sú taktiež označené dve trasy - z Kýčery na Lalíky a z Vreščovského sedla na Veľkú Raču. Zelenú značku majú tri trasy vedúce z obce na Veľkú Raču, z Krásna nad Kysucou na Kalinový vrch i trasa z Kykule na Starý Košiar. Po žltej značke sa z obce dostanete na Príslop, na Kalinový vrch, jedna trasa prechádza od lokality Pod Vreščovským Beskydom na Moravské, ďalšia od Kykule na Lalík a posledná piata od námestia v obci na Horelické.

Obec sa zaraďuje k najvýznamnejším centrám letnej a zimnej turistiky v rámci Slovenska. Veľký podiel na tom aj má stredisko Snow Paradise Veľká Rača, ktoré návštevníkov uvíta v každom ročnom období - pripravené sú lyžiarske trate, bobová dráha či víkendové akcie pre rodiny s deťmi.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: