turzovkaTurzovka je kultúrným a spoločenským centrom Horných Kysúc. Lemuje ju rieka Kysuca a obklopená je vrchmi Beskýd a Javorníkov.

História

Prvé písomné zmienky pochádzajú z roku 1598, kedy sídlo Turzovka založil uhorský palatín Juraj Turzo. Svoj názov získala práve podľa svojho zakladateľa. Štatút mesta získala v roku 1968.

Pamiatky

 • Kostol Nanebovzatia Panny Márie
  Dominanta mesta bola postavená v roku 1759. Oltár je z 18. storočia, jej interiér zdobia pamiatky z neskorého baroka a klasicizmu i novoklasicizmu. Významnými pamiatkami sú aj diela, ktorých autormi sú Jozef Božetech Klemens, Alexander Loszinský a ďalší neznámi tvorcovia.
 • Bronzový pamätník Drotár a džarek
  Autorom súsošia z roku 1998 je akademický maliar Miroslav Cipár, postavené bolo pri príležitosti 400. výročia prvej písomnej zmienky o meste. Pamätník je venovaný drotárom, ktorí sa remeslu vyučili a odišli za prácou z rodnej zeme.
 • Stĺp Svätého Jána Nepomuckého
  Táto národná kultúrna pamiatka sa nachádza v parku v centre mesta. Ide o polychromovaný prícestný stĺp, neznámy autor ju vyrobil na začiatku 19. storočia.
 • Pamätník oslobodenia 1918 s bustou M. R. Štefánika
  Postavený bol v roku 1896 na oslavách tisícročného jubilea príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny. V roku 1918 bol vyvrátený zo základov, a po rekonštrukcii v roku 1924 slúži ako Pamätník M. R. Štefánika. Od päťdesiatych rokov sa na pamätníku objavovali symboly komunistického režimu. Pôvodná busta bola v roku 1990 reštaurovaná, v súčasnosti je na pamätníku bronzová replika.
 • Pamätné tabule rodákov a kultúrnych dejateľov
  Na počesť mnohých významných rodákov sú v meste viaceré pamätné tabule. K rodákom patria spisovateľ Rudolf Jašík, spisovateľ Pavol Hrtús Jurina, kňaz a básnik Ján Haranta, kňaz a organizátor spolkového života Karol Točík či kňaz a spoluzakladateľ Matice Slovenskej Fraňo Taganyi.

Turistika

 • Cykloturistika
  Cez mesto prechádzajú dve cyklotrasy, spolu majú 9,9 km. Jednou z nich je červená trasa s dĺžkou 2,4 km, ktorá je súčasťou Kysuckej cyklomagistrály. Modrá trasa vedúca cez mesto má zase dĺžku 7,5 km. Všetky jej zastávky sú Vysoká nad Kysucou-Turzovka-Olešná.
 • Turistické trasy
  V meste je aj 7 sedem turistických trás pre pešiu turistiku. Po zelenej značke sa dostanete z Turzovky, Predmiera do Konečnej. Modrá značka vedúca cez mesto vedie celkovo z Nesluše do Čuboňov. 3 trasy vedú po žltej značke – do osady Hlinené, do Dlhej nad Kysucou a ku Korňanskému ropnému prameňu. Cez mesto vedú aj dve trasy po červenej značke – jedna z nich vedie Nad Zápačou, druhá do Makova.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: