obec staskovObec leží juhozápadne od Čadce v údolí rieky Kysuca. Väčšia časť chotára je na ľavom brehu Kysuce a siaha až na moravsko-sliezsku hranicu.

História

Prvá zmienka o obci sa datuje rokom 1614. Rovnako ako aj ostatné kysucké obce, aj Staškov patril do hradného panstva Strečno. Prvý drevený kostol a fara boli postavené v roku 1796. Fara bola zbúrana v roku 1844, nová bola postavená o dva roky neskôr.

Pamiatky

 • Rodný dom Jozefa Kronera
  Jedným z najvýznamnejších rodákov obce bol herec Jozef Kroner. Pri železničnej stanici je zachovaný rodný dom, kde býval počas detstva. V súčasnosti je možné sa prísť pozrieť do vnútra domu, ktorý je dobovo zariadený. Jedným z významných artefaktov je kópia sochy Oscara, ktorou bol ako najlepší zahraničný film ocenený Obchod na korze. Vstupné do domčeku je dobrovoľné.
 • Kaplnka sv. Anny v Jelitove
  Drevená kaplnka bola na tomto mieste postavená v roku 1888. Dal ju postaviť Šimon Kyšmal a stalo sa z nej pútnické miesto. Obklopuje ju krížová cesta siedmych bolestí Panny Márie. Miesto je vyhľadávané aj kvôli prameňom čistej horskej vody.
 • Kaplnka Nepoškvrneného počatia Panny Márie
  V roku 2014 bola na Grúni požehnaná kaplnka. Udialo sa tak pri príležitosti 400. výročia prvej zmienky o obci. Na mieste vedľa cesty stála pôvodná mariánska kaplnka, dnes je na tomto mieste malá vítrinka so soškou Panny Márie. Nová kaplnka bola slávnostne vysvätená 13. septembra 2014.
 • Kostol navštívenia Panny Márie
  Neogotický kostol bol postavený v roku 1976, renovácia prebehla v roku 1955. Je to jednoloďová stavba, jej priestory sú kryté krížovou klenbou. Oltár navrhol J. B. Klemens, je zároveň aj autorom obrazu Navštívenia Panny Márie umiestneného uprostred.

Turistika

Náučný chodník Jozefa Kronera

Chodník začína pri obecnom úrade, prvou zastávkou je rodný dom Jozefa Kronera. Chodník ďalej pokračuje cez lúky a lesy ku kaplnkám v Jelitove a na Múrinkovom vrchu a končí pri hraniciach s moravskou obcou Horní Lomná. Celková dĺžka chodníka je 16 km.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: