ochodnicaOkresné mesto Čadca leží v severozápadnej časti Slovenska. Predstavuje vstupnú bránu z Česka a Poľska na Slovensko.

História

Prvá písomná zmienka sa datuje v roku 1565, obec Čadca bola na mestečko povýšená Máriou Teréziou v roku 1778. Mesto bolo dejiskom zimného ťaženia slovenských dobrovoľníkov, ktorí bojovali za slobodu národa v roku 1848.

Pamiatky

 • Pamätník SNR 1848
  Nachádza sa na Námestí slobody. Začiatkom decembra 1848 bola na jeho mieste fara, kde mali svoje sídlo predstavitelia SNR v období zimného ťaženia slovenských dobrovoľníkov, ktorí bojovali za slobodu slovenského národa. Na bývalej fare bola pamätná tabuľa, ktorá sa po likvidácii fary premiestnila na pomník.
 • Kostol sv. Bartolomeja
  Postavený bol v rokoch 1734-1735, ide o jednoloďovú stavbu s polygonálnym uzáverom svätyne. Chórus na umiestnenie orgánu bol pristavený v roku 1800. Kaplnka na severnej strane bola pristavaná v 60. rokoch, maľovka bola obnovená v roku 1996.
 • Mestský dom
  Výstavba domu začala v roku 1931, dokončená bola o rok. Budova je postavená ako trojpodlažná a má symetricky riešenú rohovú dizpozíciu. Po výstavbe tu sídlili úrady - katastrálny, obecný či mernický, pošta, mäsiar i obuvník. Niektoré miestnosti boli prenajaté na bývanie.
 • Hotel Reich, dnes Tatra Inn
  Do polovice 20. storočia išlo o najhonosnejší hotel a reštauráciu v Čadci. Na ozdobnej vežičke na prednej strane je vidieť rok postavenia budovy - 1913. Hotel má stále dobre zachovanú dispozíciu a vďaka renováciám sa podarilo zachovať jeho dobovú podobu.
 • Budova Kysuckého múzea
  Postavená je v stavebnom slohu secesia, dodnes patrí k zachovalým stavbám. Reštituovaná bola v roku 1990, Kysucké múzeum v nej sídli od roku 2000. V roku 2001 na nej bola osadená pamätná tabuľa biskupovi Štefanovi Moyzesovi, prvému predsedovi Matice slovenskej pri príležitosti 150. výročia jeho narodenia.
 • Pamätná tabuľa Petra Jilemnického
  Nachádza sa na budove základnej školy sídliacej na ulici A. Hlinku. Je pamiatkou na jeho pôsobenie na Kysuciach v rokoch 1924-1927, ktoré boli inšpiráciou k napísaniu románov „Víťazný pád“ a „Pole neorané".

Turistika

 • Osada Kýčera
  Na spoznávanie okolia Čadce je vhodnou prechádzka do osady Kýčera, kde nájdete pôvodné domčeky aj nové rekreačné chalupy. Cesta do nej vedie z hlavnej stanice okolo Kysuckého múzea a smerom na sídlisko Žarec.
 • Bukovský a Vojtovský prameň, osada Megoňky
  Zaujímavými miestami sú aj Bukovský prameň alebo Vojtovský prameň či osada Megoňky so skalnými guľami s neznámym pôvodom. Peknou prechádzkou je aj cesta z Husárika na Chotárny kopec.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: