DCIM/100MEDIA/DJI_0153.JPGOsada Megoňky, nachádzajúca sa v čadčianskej mestskej časti Milošová, sa pýši prírodnou raritou, akú len tak niekde neuvidíte.

Touto raritou sú takmer dokonalo tvarované skalné gule rôznych veľkostí od 30 cm po viac ako 2 m. V minulosti sa tu nachádzali aj kúsky s priemerom okolo 3 m, ba dokonca i obria 5-metrová guľa, po ktorej zostalo iba prázdne lôžko v skalnej stene bývalého kameňolomu.

megonky milosova cadcaDinosaurie vajcia, dielo mimozemšťanov, alebo len výtvor prírody starý viac ako 40 miliónov rokov?

Gule objavili v roku 1988 pri odstrele horniny v kameňolome, bohužiaľ sa počas neho najväčšia guľa s priemerom až 5 metrov rozlomila. Pôvodne sa tu nachádzalo spolu asi 30 gulí, ľudia si ich však bežne brávali domov ako dekoráciu.

Niektorí ich dokonca rozbíjali v nádeji, že vo vnútri nájdu zlato. Nestalo sa, no známe Megoňky patria aj bez vzácneho kovu k najväčším pokladom Slovenska.

Aj keď ich pôvod dodnes nie je vedecky vysvetlený, najpravdepodobnejšia je teória geológov, že vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním sa na jadro pohybmi vody na morskom dne.

Nálezisko kamenných gulí v Megoňkách, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe, je súčasťou komplexu ťahajúceho sa až do obce Klokočov, cez Korcháň až po Megoňky.

Mimo Megoniek a Klokočovského skália je však výskyt útvarov ojedinelý, miesta s tak veľkou koncentráciou sa tam už nenachádzajú. Výnimočnosť tohto prírodného útvaru potvrdzuje aj ojedinelosť takýchto nálezov vo svete. Podobné nálezy sa našli na Kostarike, Novom Zélande a v pralesoch Južnej Ameriky. Tie naše kysucké gule majú však najpresnejší tvar.

Táto lokalita je atraktívnym miestom pre turistov z celého sveta. V roku 2019 mesto Čadca spolu s Českou obcou Šance,v rámci programu Interreg, vybudovali GEOPARK MEGOŇKY – ŠANCE.

Jeho súčasťou je:

  • rekonštruovaný kameňolom, kde sa nachádzajú kamenné útvary
  • náučná cyklotrasa v dĺžke 7800m
  • Šance Valy – pozostatky obranného systému z prvej polovice 16 storočia
  • rybník s krásnou scenériou
  • jedinečné výhľady na Kysuckú prírodu, ale aj na Mosty u Jablukova

Prečítajte si viac o Megoňkách: Kamenné gule Megoňky

autor a foto: Radovan Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: