gule megonky uvodV obci Milošová, v lokalite Megoňky v nadmorskej výške 575 m sa nachádzajú prírodné pieskovcové útvary guľového tvaru - Kamenné gule, ktoré sú nevšednou geologickou raritou.

Pravidelné guľovité objekty asi v priemere 3 m boli objavené v roku 1988 pri ťažbe kameňa v lome Padyšák.

V nálezisku sa pôvodne nachádzalo asi 30 gúľ s priemerom od 25 do 300 cm, ktoré boli časom odvezené do expozícií, ale i na osobné účely. Oblasť náleziska kamenných gúľ s rozlohou 1,67 ha bola vyhlásená v roku 2003 za prírodnú pamiatku v správe CHKO Kysuce.

Kamenné gule sú súčasťou súvislého pásu s výskytom zlepencových gúľ, ktorý sa tiahne v dĺžke cca 15 km a v šírke od 250 do 500 m pod Moravskosliezkymi Beskydami.

Najväčšia objavená kamenná guľa má v priemere 3 metre a váha sa odhaduje na 25 - 30 ton. Vnútorné zloženie gule je z hrubozrnného zlepenca a jej povrch je jemnozrnný. Pravidelný rez ju rozdeľuje na dve polovice, ktorý je zrejme spôsobený guľovitým rozpadom hornín. Neďaleko, západným smerom od spomínanej gule sa nachádza ďalšia guľa, ktorej viditeľná časť má 25 cm s priemerom odhadovaným na 85 cm.

Pieskovcové útvary v Megoňkách pôvodne ležali na vodorovnej ploche, postupom času pri procesoch prírody boli s okolitou horninou vyzdvihnuté do dnešnej polohy.

Z geologického hľadiska je toto miesto jedným z najvýznamnejším na Slovensku a jedným z najväčších nálezísk kamenných gúľ v Európe.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u:

 Stiahnite si apku KYSUCE
Nemáte ešte mobilnú aplikáciu? Môžete si ju stiahnuť tu >> Správy, doprava, turistika, zaujímavosti.