osada kyceraNachádza sa asi 7 km od mesta Čadca presne oproti hotelu Husárik. Jej nadmorská výška je 700 m.n.m. Dá sa do nej dostať pešo alebo na bicykli z Čadce Žarca po tzv. „Žareckej ceste“ taktiež autom smer Vojty a na Belajke odbočiť doľava.

Táto osada je mi asi najbližšia, lebo moji rodičia tu mali chatu 44 rokov a ja som tu strávil skoro celé detstvo až po dospelosť a možno aj tu sa vyformoval môj úprimný vzťah k dreveničkám a osadám. Táto osada je do dnes obývaná stálymi obyvateľmi, ale väčšinu chalúp už užívajú len chalupári. Možno takým povzbudením do budúcnosti je, že do osady sa v poslednom čase vracajú potomkovia pôvodných obyvateľov a niektorí tu bývajú aj na stálo. Tých príbehov, ktoré som tu zažil, by mohlo byť veľké množstvo no spomeniem len niečo málo z nich.


Zvonica

zvonica osada kycera

Je dominantou osady ešte spred prvej svetovej vojny a dodnes pravidelný zvuk zvona oznamuje poludnie, prípadne úmrtie niekoho z obyvateľov obce. Ako som spomínal, história tejto zvonice siaha ešte pred prvú svetovú vojnu. Zvon zakúpil p. farár ešte pred začiatkom 1. sv. vojny. V roku 1916 keď rekvirovali zvony zakopali ho miestny do hromady kamenia, aby ho uchránili. Žandári nič nenašli a zvon vykopali až 30. októbra 1918.

Asi najznámejším zvonárom, ktorý zvonicu obsluhoval desaťročia, bol Jozef Vlček s chalupy poniže. On spolu s manželkou Františkou postavili prvý murovaný dom s pivnicou a maštaľou stavanej na spodku domu. Bola to rarita, lebo dovtedy sa stavali drevené domy s rôznymi prístavbami. Tento dom dodnes stojí v obci. Aj keď sa osud s p. Vlčkom kruto zahral a kvôli cukrovke postupne prišiel o obe nohy, no aj na vozíku sa naďalej staral o pravidelný chod zvonice. Zvonicu neskôr prerobili a zautomatizovali, tak pravidelný zvuk zvona dodnes zabezpečuje namiesto človeka stroj.


Kronika

Kýčera je jednou z mála osád, ktorá má zachovanú neoficiálnu kroniku. Jednou zo zaujímavostí je aj zápis, kde sa mimo iného píše, že 19.júla 1933 založil miestny obyvateľ požiar, ktorý si svoj dom poistil, ale popri tom pripravil o strechu nad hlavou 27 ľudí. Aj tu vidieť, že poistné podvody fungovali už oddávna.


cintorin osada kyceraKríž na cintoríne

Pekne udržiavaný cintorín pri pešej prechádzke po tzv. „Žareckej ceste“ určite neunikne Vašej pozornosti. V strede sa týči veľký drevený kríž so sochou ukrižovaného Ježiša. Túto sochu, podľa príbehu, ktorý mi rozprával jeden z pôvodných obyvateľov doniesol pešo z Čadce p. Čarnecký, ktorý mal v tej dobe okolo 60 rokov a kríž vážil okolo 40kg. Pokiaľ si prejdete túto trasu z Čadce, uznáte, že to bol úctihodný výkon.

 

A keď už sme pri tých krížoch. Na začiatku osady zaujme kamenný kríž s pekne upraveným okolím, ktorý dal postaviť brat nebohej Františky Vlčkovej, ktorá naň zanechala peniaze so želaním postaviť tento kríž.

Autor a foto: Radovan Jakuš

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: