radostka 001Obec Radôstka sa nachádza v severnej časti pohoria Kysucká vrchovina a je súčasťou Bystrickej doliny. Je situovaná južne od obce Stará Bystrica.

História

Prvá hodnoverná písomná zmienka o existencii obce je z roku 1662 v urbári strečnianskeho panstva. Územie obce bolo predtým pravdepodobne osídlené valašskou kolonizáciou. V prvej polovici 18. storočia začala obec napredovať v oblasti priemyselného podnikania, keď začala ťažba železnej rudy v Haviarke. Obec prešla po vzniku Československej republiky pod správu MNV v Starej Bystrici, osamostatnila sa v roku 1950.

Pamiatky

  • Rímsko - katolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika
    Architektúra tohto kostola vychádza z tradície drevenej architektúry. Jednoduchá zvonica tvorí spolu s veľkopriestorovou drevenou konštrukciou chrámovej lode sakrálny priestor, ktorý pripomína gotické katedrály. Kostol je postavený z tradičných materiálov: drevo, pieskovec a šindeľ. Tradičný tabuľový oltár tvoria drevené sochy Andreja-Svorada a Beňadika, maľované výjavy z ich života a obraz zvestovania Panny Márie. V interiéri sú i ďalšie vzácne umelecké diela. Kostol bol vysvätený v roku 1998. Stavba získala ocenenie Európskej únie za vidiecku architektúru v Luxemburgu.
  • Zvonica v Krasotíne
    Zvonica v Krasotíne sa nachádza na malom vŕšku, postavená bola zrejme v druhej polovici 19. storočia. Má štvorcový pôdorys a zaujímavé starobylé nízke dvere. Zvon bol odliaty v roku 1884 v Trnave, je na ňom zobrazená Bohorodička.
  • Zvonica u Fuska
    Je to zrejme najstaršia zvonica v obci. Má štvorcový pôdorys, z jej vnútornej strany vidno pôvodnú kamennú stavbu. Zvon bol v roku 1846 odliaty v Trnave, je na ňom zobrazený Ukrižovaný.
  • Kamenná socha Ježiša Krista u Skaličana
    Vytvorená bol v roku 1833, autorom je s najväčšou pravdepodobnosťou Jozef Kuric. Zaujímavosťou je, že je Kristus prepásaný rehoľníckym opaskom s troma uzlami.

Turistika

  • Vrch Černatín
    Na vrch Černatín, ktorý je opradený legendami vedie z obce žltá trasa, ktorou sa ide do časti Sobolčínovci. Odtiaľ sa pokračuje po zelene značke do časti Mazúrovia až k rázcestníku Černatín. K vrchu Černatín vedie neznačená trasa, na ňu sa dá dostať ak sa vrátite späť cca 400 m a odbočíte chodníkom na Bystrice. Vrch ponúka pekné výhľady do Bystrickej doliny.
  • Cyklotrasa
    V obci sa dá napojiť na Bystrickú cyklomagistrálu, ktorá spája obce Bystrickej doliny a mesto Krásno nad Kysucou.

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: