kostol radostka bystricka dolina 3

Kostol v Radôstke

Rímskokatolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke získal ocenenie za architektúru.

kostol radostka bystricka dolina 1Rímskokatolícky kostol sv. Andreja Svorada a Beňadika v Radôstke, posvätený 18. 7. 1998 otcom kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom. Európsky inštitút kultúrnych trás so sídlom v Luxemburgu projekt interiéru tohto kostola ocenil II. miestom za vidiecku architektúru vo východnej Európe.

Architektonické a výtvarné riešenie stavby rešpektuje tradičné stavebné postupy a materiály. Kameň, masívne drevo a drevená šindľová krytina sú výrazovými prostriedkami charakteristickými pre danú lokalitu. Použitie týchto materiálov vytvára predpoklady pre uplatnenie týchto atribútov ľudovej architektúry aj pri hmotovo moderne poňatej stavbe, ktorá chce byť zároveň pokusom o zachovanie a podporu domácej architektúry vychádzajúcej z tradícií regiónu a čerpajúc z klenotnice pôvodnej slovenskej drevenej ľudovej architektúry.

Novostavba je na rozdiel od novostavieb kostolov v iných obciach ukážkou citlivého použitia prírodných materiálov Kysúc – kameňa a dreva na sakrálnu stavbu. Pochádza z pera či skôr ceruzky architektov z architektonického ateliéru Ivana Jarinu a architektov Ladislava Mirtu a Mariána Kohana. Nádherne korešponduje s hornatým terénom, odvoláva sa na krásu starých drevených kostolíkov.

S úctou podobnou ľudovej architektúre sa skláňa kopírujúc tvar pahorka, na ktorom sa nachádza, a zároveň sa hrdo týči nahor jednoduchou vežou. Aj interiér s jasnými citáciami prvkov ľudovej architektúry vytvára z tohto malého a zároveň veľkolepého priestoru skvelý zážitok.

kostol radostka bystricka dolina 2

Autori: PhDr. Marián Liščák, PhD. a PhDr. JUDr. Ján Podmanický, PhD
Zdroj foto: publikácia Bystrická dolina - Turistický skvost Kysúc

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: