bystricka cyklomagistrala 1 001Bystrická cyklomagistrála očami Janky Bílešovej. Priblíži Vám, aké sú jedinečnosti Bystrickej cyklotrasy.

V tomto článku by som chcela napísať pár postrehov o Bystrickej cyklomagistrále (mám na mysli cyklotrasu vedúcu Bystrickou dolinou medzi Krásnom nad Kysucou a Novou Bystricou), ktorá bola dobudovaná v roku 2012. Cyklotrasu sme objavovali spoločne s našimi malými deťmi, prešli sme ju oboma smermi niekoľkokrát.

Keď boli deti malé, tak sme trasu od Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice prešli na postupne na trikrát, vždy sme sa na bicykloch vracali ku zaparkovanému autu. Teraz ju deti prejdú s využitím cykloautobusu celú. Okrem tejto cyklotrasy sme vrámci Slovenska navštívili aj iné cyklotrasy, a tak môžem trochu porovnávať. Aké sú jedinečnosti Bystrickej cyklotrasy?

Bystrická cyklotrasa má bezpochyby veľmi peknú scenériu. Tá určite nie je jednotvárna, ani monotónna, ale neustále sa mení. Atmosféru dopĺňa hneď od začiatku krásna riečka Bystrica, ktorá vytvára na trase niekoľko veľmi pekných zákutí. Spestrením sú aj obydlia obcí, ktorými postupne na trase prechádzate. Ďalšou veľkou výhodou tejto cyklotrasy je to, že nejdete priamo na otvorenom slnku na dlhých úsekoch. Naopak, skôr idete pod horou, kde je chladnešie a kde ste aj v tieni. Tak sa sem dá prísť na bicykli bez obáv aj vtedy, keď panuje naozaj teplé letné počasie. Ďalším veľkým plus tejto cyklotrasy je, že je celá mimo hlavných ciest, a teda má naozaj také atribúty, aké má cyklotrasa mať. Nie je to cyklotrasa, ktorá sa na cyklotrasu iba hrá.

znacenie cast cyklotrasa01  znacenie cast cyklotrasa01

Užívať bicyklovanie si tu môžete bez akejkoľvek prítomností áut. Sú tu iba cyklisti, bežci, korčuliari, či náhodní turisti, prípadne prechádzajúci sa so svojimi malými zvieracími miláčikmi, či mamičky a ocinkovia s kočíkmi. Pozdĺž trasy je vybudovaná bohatá infraštruktúra s oddychovými miestami a lavičkami na sedenie. Na tabuliach sa dozviete veľa o trase, najbližšom okolí, či miestnych zaujímavostiach, ktorých návštevou si môžete bicyklovanie spestriť. V bezprostrednej blízkosti cyklotrasy sú viaceré ihriská, či bufety. Dobudovaním cyklotrasy od Dunajova do Krásna nad Kysucou sa možnosti bicyklovania rozšírili. Taktiež je možné pokračovať od Krásna nad Kysucou ďalšou vetvou cyklotrasy až do Oščadnice.


Aké miesta spoznáte keď sa vydáte Bystrickou cyklomagistrálou?

Tu je pár viet o tom, čo vás na Bystrickej cyklotrase čaká. V Krásne nad Kysucou Vás od začiatku sprevádza rieka Bystrica. Kým necháte Krásno za sebou, môžete popri trase natrafiť na pasúce sa kozičky, či iné domáce zvieratá. Dá sa zísť dolu ku rieke a zahádzať si kamienky, či len tak si omočiť nohy. Za Krásnom nad Kysucou prechádzame pod horou, vľavo od trasy sú lúky. Z náučných tabúľ sme si prečítali, že na cyklotrase je celkové stúpanie 341 metrov, pričom priemerné stúpanie je 1,34 %. Na konci Krásna nad Kysucou je cyklobufet, prechádzame okolo obydlí, potom nasledujú znova lúky a prichádzame do ďalšej obce - Zborova nad Bystricou. Rieka Bystrica sa tu rozširuje a vytvára tu peknú scenériu, tečie popri cyklotrase. Častokrát tu v rieke môžete zazrieť stojacich rybárov, ktorí tu chytajú svoje úlovky. Samotná rieka tak napomáha tomu, že teplota tu vie byť aj počas teplého leta stále veľmi príjemná.

kysuce bystricka cyklomagistrala 3


Zborove nad Bystricou pozorujeme siluetu kostola, je to rímsko-katolícky kostol Nepoškvrnenej Panny Márie. Je tu mostík, po ktorom sa dá prejsť ku kostolíku. Pôvodná kaplnka zo Zborova nad Bystricou bola premiestnená do Múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke. Jej menšia napodobenina stojí pred miestnym chrámom. Počas cyklistiky v lete je príjemnou zastávkou cukráreň u Huga, kde si môžete dať chutnú zmrzlinu, či kávičku alebo iný nápoj. Na druhej strane je detské ihrisko, ktoré môžete popri bicyklovaní tiež využiť. Na konci Zborova je lávka, po ktorej sa dá napojiť na cyklotrasu. Pri lávke stojí farebná vytesaná drevená socha v nadľudskej veľkosti s husličkami v rukách. Je tu aj ďalšie oddychové miesto.

Nasleduje Klubina, na jej začiatku prechádzame pomedzi obydlia. Za kameňolomom, odkiaľ sa bral kameň pri stavbe vodnej nádrže Nová Bystrica, pribúdajú novostavby s oplotenými pozemkami. Ale sú tu aj pekné pôvodné drevenice, dokonca sme tu zazreli aj farebné úle. Kraje cesty bývajú plné zrelých jahôd, či rozkvitnutých margarét alebo ovocných stromov, len treba vystihnúť tu správnu dobu. Za Klubinou sa stáčame doľava, držíme sa stále pravej strany rieky a mostíkom cez rieku neprechádzame. Nasleduje úsek, kde sa les vzďaluje a po oboch stranách sú lúky. Bystrická dolina sa tu viac otvára.

lavka cyklotrasa bystrice

Po krátkom zjazde prechádzame prvým dreveným mostíkom. Zakrátko sa ukazuje pred nami pekná silueta kamennej rozhľadne na Bobovci nad Starou Bystricou. To už nie je k Starej Bystrici ďaleko. Za ďalšou drevenou lávkou ponad rieku čoskoro križujeme cestu, ktorá pred Starou Bystricou odbočuje cez Radôstku do vyššie položených Lutíš a cez sedlo Lutiška schádza na terchovskú stranu.

kysuce bystricka cyklomagistrala 2

Po cyklotrase prichádzame ku malebnej kaplnke Slezákovci. Bola niekoľkokrát upravovaná. Ešte predtým nás víta bufet Slezáčik a relatívne nové preliezky. Na bufet sa vždy veľmi tešia deti, pochutnávajú si tu zväčša na sladkých palacinkách alebo nanukoch. Za kaplnkou nasleduje úsek pod Bobovcom, ktorý býva na celej trase najchladnejší a v lete najviac osviežujúci.

cyklobufet stara bystrica

Od kostola v Starej Bystrici, ktorá sa pýši jediným dreveným slovenským orlojom, vedie ku cyklotrase ponad Bystricu ďalší mostík.

orloj stara bystrica

Za lesným úsekom nasleduje krátky zjazd ku rampe a pokračujeme ku Novej Bystrici. Na jej začiatku sú lúky. Ak sem prídete v pravý čas, lúky budú plné kvitnúcich kvetov všetkých farieb. Cyklocesta prechádza pomedzi domy, a tak je na mieste spomaliť.

Novej Bystrici prechádzame oproti kostolu sv. Jána Krstiteľa, ktorý je postavený v klasicistickom štýle. Koryto rieky Bystrica je v týchto miestach pekne upravené a zregulované. Mimochodom, práve Nová Bystrica je v súčasnosti rozlohou najväčšia obec na Kysuciach. Neskôr prechádzame okolo ďalšieho ihriska – má kamennú vežičku, šmykľavku a a pieskovisko. Pri ihrisku je aj malý parčík, kde bývajú v lete rozkvitnuté ruže. Za cestou pre autá je malý obchod s potravinami, kde sa dá kúpiť malé občerstvenie.

Ak sa rozhodnete ísť na cyklotrase až ku vodnej nádrži Nová Bystrica, pripravte sa na to, že na záver vás bude čakať stúpanie, ale nie je to nič, čo by sa nedalo zvládnuť. A vždy sa dá zosadnúť z bicykla a bicykel potlačiť. Lúky tu bývajú v júni plné pekných kvitnúcich margarét. Pri nádrži vás za priehradným múrom poteší pohľad na kľudnú vodnú hladinu a členité brehy nádrže. Ak sa prejdete pár metrov po širokom priehradnom múre, pri dobrej viditeľnosti sa Vám ukáže špička skalnatého Veľkého Rozsutca Malej Fatry. Je to pekná odmena za vynaloženú námahu do kopca.

Ale tá najväčšia odmena na trase príde vždy vtedy, keď idete dolu kopcom. A Bystrickou dolinou ide celá spiatočná cesta prakticky stále dolu kopcom. Stačí len občas šliapnuť do pedálov a môžete si zjazd dolu dolinou naplno vychutnávať. Aj preto mnohí návštevníci využívajú cyklobus a užívajú si cyklotraseu iba v smere dolu dolinou. Trasu v opačnom smere prejdete oveľa rýchlejšie. Verte, že aj keď ste trasu išli v opačnom smere, aj pri ceste dolu dolinou sa dajú objavovať nové pohľady a miesta, ktoré ste si možno predtým nevšimli.

kysuce bystricka cyklomagistrala


Bystrická cyklomagistrála je miestom, kde sa dá aktívne stráviť bez problémov aj celý deň bicyklovaním v peknej prírode, mimo ruchu veľkých miest a rušných ciest pre autá. Je to miesto, kde si prídu na svoje cyklisti všetkých vekových kategórií, ale predovšetkým rodiny s malými deťmi. My sme si túto lokalitu veľmi obľúbili a aj napriek tomu, že sme tu boli už veľakrát, vždy sa na tieto miesta veľmi radi vraciame. Ak máte radi bicyklovanie a nebodaj potomka, ktorého chcete zaučiť do tajov bicyklovania, tak je najvyšší čas zavítať práve sem. Porozmýšľajte, leto sa blíži a mnohí z nás letnú dovolenku tento rok budú tráviť na Slovensku. Ak sem zavítate, som presvedčená o tom, že sa vám tu bude páčiť.

Poznámka redakcie: Momentálne v Bystrickej doline prebieha výstavba kanalizácie, niektoré úseky, najmä tie, ktoré prechádzajú cez obytnú zónu, sú v horšom technickom stave. Po dokončení prác bude povrch vozovky daný do pôvodného stavu. Nateraz si však musíme v týchto častiach dať väčší pozor a prispôsobiť rýchlosť, aby bol prejazd úsekom bezpečný.


Viac o Bystrickej cyklomagistrále:

Bystrická cyklomagistrála

Slovenský orloj

Vodná nádrž Nová Bystrica

autor a foto: Jana Bílešová

Ak Vás článok zaujal, zazdieľajte ho na Facebook-u: